Trump ostro o Niemcach: Są zakładnikami Rosji

Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel (fot. REUTERS/Philippe Wojazer)

Tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO Prezydent USA po raz kolejny skrytykował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Ze szczególną krytyką spotkała się postawa Niemiec.

Trump: Amerykanie są głupcami, że płacą za ochronę Niemiec

Prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są...

zobacz więcej

Donald Trump powtórzył w Brukseli krytykę europejskich sojuszników z NATO. Amerykański prezydent powiedział przed spotkaniem z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, że Stany Zjednoczone nie są zadowolone z finansowego wkładu państw Europy na obronność.

– Coś z tym trzeba zrobić – mówił podczas spotkania ze Stoltenbergiem.

Trump przyznał, że w ubiegłym roku kraje NATO wydały na obronność 40 mld dolarów więcej niż w roku 2016. Ocenił przy tym, że to wciąż niewystarczająco. – To nieproporcjonalnie i nie fair wobec podatników w USA – powiedział prezydent.

W czasie spotkania prezydent USA skarżył się na nieuczciwe jego zdaniem zachowanie Niemiec.

– To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy powinny być przeciwko Rosji; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów – mówił Trump.

Trump wskazał przy tym Polskę jako kraj, „który nie przyjąłby gazu” od Rosji, bo nie chce być „jej zakładnikiem”. – Niemcy to zakładnik Rosji; pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego – mówił.

źródło:
Zobacz więcej