Mapa Stumilowego Lasu poszła w Sotheby's za ponad pół miliona dolarów

Oryginał mapy Stumilowego Lasu, miejsca, gdzie mieszka Kubuś Puchatek z przyjaciółmi, został we wtorek sprzedany za 571 tys. dolarów na aukcji w londyńskim domu Sotheby's. To rekordowa cena za oryginał książkowej ilustracji.

To był Miś o Bardzo Małym Rozumku. Dziś Dzień Kubusia Puchatka

Jego wizerunek zna prawie każde dziecko. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka jest obchodzony na pamiątkę urodzin jego twórcy - angielskiego...

zobacz więcej

Rysunek Ernesta H. Sheparda, który ilustrował książki Alana Alexandra Milne'a o Kubusiu Puchatku, sprzedano za kwotę niemal trzykrotnie wyższą od szacunkowej.

Poprzednio na aukcji w 1970 roku za tę samą mapę, pozostającą w rękach prywatnych, zapłacono 1700 funtów (2254 USD). A za pierwszym razem, kiedy w 1968 roku trafiła na aukcję, sprzedano ją za 650 funtów (ponad 860 USD).

Szkic z 1926 roku ukazuje okolice między chatką Puchatka a domem Krzysia. Są na nim drzewa – z pszczołami oraz z mieszkaniem Sowy Przemądrzałej, a także „Ponury Zakątek Kłapouchego wilgotny i smutny”. Mapa została narysowana tak, jakby to zrobił mały chłopiec – Krzyś, przyjaciel Puchatka. Podpis brzmi następująco: „Rysowałem ja i Pan Shepard pomug mi” (ang. Drawn by me and Mr. Shepard helpd).

Sceneria opowieści o Puchatku była wzorowana na okolicach Cotchford Farm, dużego domu na skraju lasu Ashdown w angielskim hrabstwie East Sussex. Pisarz kupił posiadłość w 1925 roku. To właśnie Ashdown Forest stał się Stumilowym Lasem (ang. Hundred Acre Wood, dosł. Las Stuakrowy), w którym toczą się przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.
Na aukcji sprzedano także inne rysunki Ernesta H. Sheparda (fot. Chris J Ratcliffe/Getty Images for Sotheby's)

Kubuś Puchatek powraca! Nowe przygody słynnego misia już po polsku

Ukochany przez miliony dzieci na całym świecie, zwany jest misiem o bardzo małym rozumku, zamieszkałym w Stumilowym Lesie. Choć od „narodzin”...

zobacz więcej

Na wtorkowej aukcji sprzedano także cztery inne ilustracje do Kubusia Puchatka. Łącznie za rysunki Sheparda we wtorek uzyskano 917 500 tys. funtów (prawie 1,2 mln USD).

Kubuś Puchatek wziął się z opowiadań o pluszowej zabawce, misiu Edwardzie, które ojciec do poduszki opowiadał Krzysiowi, swojemu synkowi. Ale choć Edward był zabawką Krzysia, kupioną na jego pierwsze urodziny, rysunkowego Puchatka Shepard oparł na wyglądzie misia Growlera, którym bawił się jego własny synek. Ale reszta postaci wzorowana była na zabawkach Krzysia.

Shepard tak bardzo pokochał stworzone razem z Milne'em postacie, że kolejne ilustracje do dalszych wydań robił do końca życia; zmarł w wieku 96 lat w 1976 roku.

„Kubuś Puchatek” wydany został w Londynie 14 października 1926 roku. Dwa lata później ukazał się jego dalszy ciąg – „Chatka Puchatka”. Od tego czasu książeczki przetłumaczono na niemal wszystkie języki, łącznie z łaciną, a wydano w milionach egzemplarzy.

źródło:

Zobacz więcej