Izraelski MEN chce obowiązkowych zajęć o polskim antysemityzmie

Izraelski Minister Edukacji Naftali Bennett uważa, że „wielu Polaków pomagało nazistom mordować Żydów” (fot. PAP/GALI TIBBON/POOL)

Izraelski minister edukacji Naftali Bennett planuje wprowadzić blok obowiązkowych zajęć na wycieczkach szkolnych do Polski, którego celem będzie informowanie o „szerokiej współpracy Polaków z nazistami, donoszeniu na Żydów, wydawaniu ich i mordowaniu”.

Koalicjant premiera Izraela żąda, by Netanjahu wycofał się z propolskiego oświadczenia

Tydzień po podpisaniu wspólnego polsko-izraelskiego oświadczenia doceniającego rolę narodu polskiego w ratowaniu Żydów izraelski minister edukacji...

zobacz więcej

Planowany moduł ma koncentrować się na tym, jak Polacy traktowali Żydów przed, po i w trakcie II wojny światowej. Informacje na ten temat mają być przekazywane podczas odwiedzin miejsc związanych z Holokaustem i pogromami na polskich ziemiach. Nowy program ma być obowiązkowy.

– W obliczu prób cenzurowania działań Polaków wobec Żydów w czasie Holocaustu zwiększymy nauczanie na ten temat. Wielu Polaków pomagało nazistom mordować Żydów, co do tego nie ma dyskusji. Pokażemy studentom w Izraelu prawdę, będą mieli dogłębną wiedzę na temat tego, co działo się na polskiej ziemi, największym żydowskim cmentarzysku na świecie – uzasadnia plany Bennett.

Bennett jest liderem partii Żydowski Dom – ugrupowania o profilu religijno-syjonistycznym. Aktualne stanowisko sprawuje od 2015 r. W zeszły czwartek minister wyraził swoje negatywne stanowisko na temat wspólnego oświadczenia premierów Polski i Izraela, doceniającego rolę Polaków w ratowaniu Żydów.

„Oświadczenie (premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu) – red.) opisuje rzekome systematyczne działania rządu polskiego na uchodźstwie i innych Polaków w celu pomocy członkom narodu żydowskiego. Zapis ten nie jest zgodny z rzeczywistością. Polskie działania były nieliczne i nie miały charakteru centralnego” – pisał na Twitterze Bennett, dodając, że „pomoc Żydom w Polsce była zjawiskiem stosunkowo rzadkim”.

źródło:
Zobacz więcej