RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jacek Kurski: Po raz pierwszy od 16 lat nastąpił wzrost oglądalności TVP

– Po raz pierwszy od 16 lat nastąpił wzrost oglądalności zarówno TVP1, TVP2 i całej grupy Telewizji Polskiej – poinformował we wtorek prezes TVP Jacek Kurski. Dodał, że TVP1 ogląda 25 proc. więcej widzów niż programy komercyjnej konkurencji.

Rekordowa widownia i historyczny sukces TVP

zobacz więcej

Powołując się na dane firmy telemetrycznej Nielsen Audience Measurement prezes TVP poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że łączne udziały w widowni TVP1 i TVP2 w pierwszym półroczu wzrosły po raz pierwszy od 16 lat. Dodał, że udział w widowni TVP1 w pierwszym półroczu 2018 r. wzrósł o ok. 0,3 punktów proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r., natomiast TVP2 – o ok. 0,4 punktów proc.

Z danych Nielsena wynika, że kanały Telewizji Polskiej w pierwszym półroczu 2018 r. osiągnęły najwyższe wzrosty oglądalności wśród głównych kanałów telewizyjnych w porównaniu do pierwszej połowy 2017. Średni udział w oglądalności w grupie wszystkich widzów wzrósł w przypadku TVP1 o 2,5 proc, TVP2 – o 4,8 proc, natomiast w przypadku Polsatu i TVN spadł – odpowiednio o 6,6 proc. i 4,7 proc.

– My twierdzimy, że oglądalność Telewizji Polskiej jest wyższa o co najmniej 10 proc. niż ta, którą wykazuje Nielsen – podkreślił Kurski.

Z początkiem bieżącego roku TVP zaprezentowała opracowany przez nadawcę i Szkołę Główną Handlową model oglądalności rzeczywistej – MOR. Jest to nowe narzędzie do pomiaru widowni telewizyjnej, którego wyniki bazują na danych z dekoderów telewizji kablowej. Zdaniem Kurskiego, na podstawie wyników z pomiaru MOR, TVP1 ogląda 25 proc. więcej widzów niż programy komercyjnej konkurencji.

Ponad 3 mln widzów obejrzało „Wołyń” w TVP1

„Świetne, wielkie, epickie kino historyczno-tożsamościowe i znakomita widownia” – tak prezes TVP Jacek Kurski na Twitterze skomentował fakt, że w...

zobacz więcej

Przemilczana informacja

Według Kurskiego, informacja o wzroście oglądalności TVP została w prasie branżowej „zupełne przemilczana”, natomiast – jak mówił – „zamiast powiedzenia prawdy, Telewizję Polską spotyka wielokrotnie kampania zniesławień dot. rzekomego spadku oglądalności”. Wyjaśnił, że pojawiające się w mediach informacje o spadku liczby widzów wynikają z przeniesienia widowni z TVP1 i TVP2 do TVP Info, gdzie „od zeszłego roku Wiadomości, Teleexpress, Panorama mają symultaniczną emisję”.

Kurski poinformował również, że Telewizja Polska zarobiła dotąd ok. 78. mln zł na mundialu w Rosji. Zaznaczył jednak, że wzrost oglądalności nie jest skutkiem mistrzostwa świata w piłce nożnej, ponieważ ich udział w pierwszym półroczu był niewielki.

Pod koniec czerwca prezes TVP mówił, że powinien zostać przeprowadzony audyt w firmie Nielsen i zapowiedział, że TVP sama zgłosi audytora, który sprawdzi instrumenty, którymi posługuje się firma. Dodał, że jednocześnie TVP pracuje nad nową polityką rozliczeń cen spotów, która zostanie ogłoszona jesienią, a zostanie wprowadzona w 2019 r.

– Podtrzymuję, że te działania, które zapowiedzieliśmy wobec monopolisty telemetrycznego, będą kontynuowane – powiedział Kurski.

źródło:

Zobacz więcej