Raport

Epidemia koronawirusa

W Chinach szykują zachęty finansowe dla par z drugim dzieckiem

Od 2016 roku wszystkie pary w całym kraju mogą już posiadać dwoje dzieci; wcześniej wielu małżeństwom zezwalano tylko na jednego potomka (fot. REUTERS/Stringer)

Władze prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach chcą zachęcić mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci, by uporać się z problemami starzenia się społeczeństwa i ubytku siły roboczej – podał we wtorek państwowy chiński dziennik „China Daily”.

Chinom potrzebna siła robocza. Władze zniosą limit dzieci

Chiny planują znieść limit posiadania dzieci – poinformowała agencja Bloomberg. Jak podano, stosowana od prawie 40 lat polityka kontroli narodzin...

zobacz więcej

Rząd prowincji zapowiedział zachęty finansowe, w tym ulgi podatkowe oraz ulgi w opłatach za szkoły i ubezpieczenia społeczne, dla par, które zdecydują się na drugie dziecko – przekazał wydawany w języku angielskim dziennik, powołując się na wytyczne wydane przez władze regionu.

Przewidziano również dłuższe urlopy macierzyńskie i zachęcanie pracodawców, by oferowali ciężarnym kobietom i młodym matkom dwójki dzieci elastyczne godziny pracy – poinformowała gazeta. Według lokalnych władz szczegóły planu wciąż są przedmiotem rozważań.

Liaoning dawniej uznawany był za jedną z najlepiej rozwijających się chińskich prowincji, ale obecnie szczególnie widoczne są tam problemy trapiące kraj – starzenie się społeczeństwa i kurczenie się populacji w wieku pracowniczym. Wynikają one częściowo z obowiązującej od czterech dekad polityki surowej kontroli urodzin.

„Chinki nadal będą zmuszane do aborcji”. Amnesty International krytycznie o zmianach w polityce jednego dziecka

Zezwolenie przez władze Chin na posiadanie dwójki dzieci nie stanowi wystarczającej zmiany w Państwie Środka, ponieważ pozostawia otwartą furtkę do...

zobacz więcej

W ubiegłym roku PKB Liaoningu wzrosło o 4,2 proc., osłabiając wzrost ogólnokrajowy na poziomie 6,9 proc. Rok wcześniej PKB prowincji zmniejszyło się o 2,5 proc. W ubiegłym roku liczba zarejestrowanych mieszkańców Liaoningu spadła z 43,78 mln do 43,69 mln, a w tym samym okresie liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrosła o 3,62 proc. i na koniec 2017 roku stanowiła 22,65 proc. mieszkańców prowincji.

W maju agencja Bloomberga podawała, powołując się na anonimowe źródła zbliżone do sprawy, że chińskie władze rozważają całkowite zniesienie kontroli urodzin jeszcze w tym roku. Od 2016 roku wszystkie pary w całym kraju mogą już posiadać dwoje dzieci; wcześniej wielu małżeństwom zezwalano tylko na jednego potomka.

źródło:

Zobacz więcej