RAPORT

Kampania 2020

Akcja ABW na Okęciu. Kolejne zatrzymanie ws. mafii paliwowej

Do zatrzymania mężczyzny doszło w sobotę na lotnisku w Warszawie (fot. ABW)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na Okęciu mężczyznę podejrzewanego o kierowanie grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami i olejem rzepakowym. Grupa miała narazić Skarb Państwa na co najmniej 36 mln zł strat.

Mafia paliwowa na celowniku CBA. Przeszukania w 40 miejscach w kraju

180 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, urzędów celno-skarbowych i Inspekcji Transportu Drogowego przeszukało ponad 40 miejsc w...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że do zatrzymania mężczyzny doszło w sobotę na Lotnisku Chopina.

– Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po przylocie do kraju. Miał kierować grupą mającą powiązania w Polsce, na Litwie i w innych krajach Unii Europejskiej – powiedział Żaryn.

Według agentów ABW mężczyzna miał nadzorować działalność firm organizujących tzw. „znikających podatników”.

– Grupy, którymi kierował podejrzany, wykorzystywały powiązania z innymi przestępcami działającymi w Polsce, na Litwie i w innych krajach UE. Utworzone podmioty zajmowały się wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i jego wprowadzeniem do dalszego obrotu w Polsce – powiedział rzecznik.

– Firmy te nie deklarowały i nie odprowadzały należnego z tego tytułu podatku VAT, przyjmując od swoich formalnych odbiorców środki pieniężne na podstawie wystawionych faktur – wyjaśnił.

Żaryn podał, że wśród postawionych przez nadzorującą śledztwo ABW Prokuraturę Okręgową w Katowicach zarzutów – oprócz kierowania grupą przestępczą – mężczyźnie postawiono też zarzuty: poświadczenia nieprawdy w dokumentach, uszczuplenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Na wniosek prokuratorów sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

Rzecznik podał, że to kolejna osoba zatrzymana w śledztwie dotyczącym tej grupy. Na początku maja ABW zatrzymała w tej sprawie dwie inne osoby, a sprawa ma nadal rozwojowy charakter.

źródło:

Zobacz więcej