RAPORT

Pogarda

Odnowią Palmyrę. Rusza renowacja starożytnych budowli

Dopiero w 2017 r. – przy pomocy rosyjskiej armii – udało się na dobre wyzwolić Palmyrę z rąd Państwa Islamskiego (fot. REUTERS/Omar Sanadiki)
Dopiero w 2017 r. – przy pomocy rosyjskiej armii – udało się na dobre wyzwolić Palmyrę z rąd Państwa Islamskiego (fot. REUTERS/Omar Sanadiki)

Najnowsze

Popularne

Syryjscy archeolodzy rozpoczęli renowację i odbudowę posągów oraz rzeźb w mieście Palmyra, które zostały zniszczone przez Państwo Islamskie. W 2015 r. przejęło ono kontrolę nad Palmyrą. Syryjska Armia – z pomocą Rosji – wyzwoliła starożytne miasto dopiero w 2017 r.

W irackim nalocie zginął „wiceminister wojny” Państwa Islamskiego

Około 45 przedstawicieli dowództwa tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zginęło w ataku irackiego lotnictwa na wschodzie Syrii – podała w sobotę...

zobacz więcej

Członkowie IS dokonali w mieście ogromnych zniszczeń, używając młotów i materiałów wybuchowych; uszkodzili m.in. Świątynię Baalshamin.

Grupa ośmiu ekspertów, przy pomocy specjalistów z Muzeum Puszkina w Moskwie, próbuje zrekonstruować posągi i rzeźby, które wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a zostały zniszczone przez członków Państwa Islamskiego.

Rosyjscy archeolodzy wykonali trójwymiarowe modele zniszczonych kompleksów świątynnych, które mają ułatwić syryjskim ekspertom proces odbudowy.

Odtworzenie jest obecnie prowadzone w laboratoriach muzealnych w Damaszku.

– Praca jest bardzo skomplikowana, terroryści podzielili rzeźby na wiele części – powiedział dyrektor laboratorium.

– Zbieraliśmy wszystkie części do jednego pudełka i zaznaczaliśmy je, moim zadaniem jest skleić to w całość – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej