Będzie kontrola w sprawie gigantycznej budowy w Puszczy Noteckiej

Ministerstwo Środowiska sprawdzi, jak wydano zezwolenie na ogromną budowę z sercu chronionej puszczy (fot. tt/Kacper Witt)

– Budząca kontrowersje budowa na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana - zapowiedział minister Henryk Kowalczyk. Szef resortu środowiska ma nadzieję na wyjaśnienie przebiegu procedury wydania decyzji, umożliwiającej rozpoczęcie inwestycji.

Zamek w Puszczy Noteckiej: zdjęcia sugerują osuszenie jeziora

„Aby wybudować sztuczną wyspę, na której stoi zamek, osuszono na rok jezioro” – twierdzi jeden z Internautów na Twitterze. Na dowód pokazuje...

zobacz więcej

– Liczę na to, że jej wyniki dadzą jednoznaczną odpowiedź co do przebiegu procedury – powiedział minister Kowalczyk.

Powstający na sztucznej wyspie na jeziorze w Puszczy Noteckiej budynek ma mieć 14 nadziemnych kondygnacji i kilkudziesięciometrową wieżę.

Według inwestora obiekt ma być przeznaczony dla 107 osób (włącznie z personelem), ale w dokumentacji złożonej przez niego samego mowa jest o 752 „lokalach mieszkalnych z przewagą komfortowych, przestronnych apartamentów” przeznaczonych dla 1880 osób, nie licząc 180 pracowników, co daje łącznie 2060 osób.

Przygotowany na zlecenie inwestora korzystny raport środowiskowy stał się podstawą do wydania zezwolenia na realizację inwestycji przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

– W związku z pojawiającymi się kontrowersjami poleciłem Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania tej decyzji. Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości – podkreśla minister Kowalczyk.

Jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora.

źródło:

Zobacz więcej