Raport

#FabrykahejtuPO

Zamek w Puszczy Noteckiej: zdjęcia sugerują osuszenie jeziora

Przed budową zamczyska na obszarze Natura 2000 prawdopodobnie osuszono jezioro (fot. Twitter)

„Aby wybudować sztuczną wyspę, na której stoi zamek, osuszono na rok jezioro” – twierdzi jeden z Internautów na Twitterze. Na dowód pokazuje zdjęcia Google z kolejnych lat: w 2015 r. prawie całe jezioro jest suche.

Zgodził się na zamek w Puszczy Noteckiej. Potem protestował w Białowieży

Raport, w którym napisano, że budowany w Puszczy Noteckiej zamek „w związku ze stosunkowo niedużą powierzchnią” nie wpłynie negatywnie na przyrodę,...

zobacz więcej

Jezioro w Stobnicy koło Obornik, na terenie Puszczy Noteckiej, gdzie stawiana jest tajemnicza budowla na sztucznej wyspie, mogło zostać czasowo osuszone. Na Twitterze użytkownik podpisujący się jako @10murzynkiow zestawił zdjęcia Google Maps, z których wynika, że praktycznie cały kilkunastohektarowy akwen w 2015 r. był suchy – nie licząc dwóch niewielkich fragmentów, w których pozostała woda, odległych od przyszłej sztucznej wyspy.

Kolejne zdjęcie, z 2016 r. przedstawia już jezioro z wodą, o zmienionej linii brzegowej i ze sztuczną wyspą.

Inwestycja porównywalna skalą do zamku w Malborku (największej budowli z cegły na świecie) prowadzona jest na obszarze chronionym „Natura 2000”. Mimo to w raport, na podstawie którego wydano decyzję środowiskową, stwierdza „brak oddziaływania na środowisko”.

Współautorem raportu m.in. prof. Piotr Tryjanowski, ten sam, który porównywał prowadzenie gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej do traktowania Wawelu jako składu materiałów budowlanych.

Proszony o wyjaśnienie Tryjanowski napisał na Twitterze: „A jakie ma negatywne oddziaływanie na elementy przyrodnicze? Tak, serio. Poza zawiścią osób trzecich.” Opinia ta wywołała liczne reakcje i komentarze. Internauci, jeszcze nie wiedząc o osuszeniu jeziora, wymieniają m.in. wpływ zmniejszenia powierzchni akwenu na faunę, zarówno ryby jak i gniazdujące nad wodą ptaki oraz wiele innych niekorzystnych oddziaływań.

Tryjanowski broni się, że zna „tego Pana co to w Stobnicy buduje” i stwierdza, że „gdyby był taki poziom poszanowania PRZYRODY w Polsce to byłoby więcej niż wspaniale”. Według różnych dokumentów w budynku miałoby przebywać od 97 do 1800 osób. Pobliska Stobnica liczy 129 mieszkańców.
(fot. tt/10murzynków®)

źródło:
Zobacz więcej