Dekada Wikipedii

Wiele młodych osób zapewne nie pamięta czasów, gdy jej nie było. Dziś nie ma też chyba ucznia, który wyobrażałby sobie bez niej życie. Wikipedia, czyli największa i najpopularniejsza encyklopedia internetowa, 15 stycznia kończy 10 lat! Polska wersja jest ledwie dziewięć miesięcy młodsza i liczy ponad 760 tys. haseł. Na świecie większe są tylko: angielska, niemiecka i francuska.

Pierwsza, angielska wersja Wikipedii, wystartowała dokładnie 15 stycznia 2001 roku i dziś liczy ponad 3,5 mln haseł. Jej założycielem jest amerykański biznesmen Jimmy Wales. Po angielskiej największe są Wikipedie: niemiecka i francuska, które liczą po ok. milion haseł.

My też możemy być dumni, bo polska wersja jest na 4. miejscu z ponad 760 tys. haseł. Jej założycielami są Paweł Jochym, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN i Krzysztof Przemysław Jasiutowicz, lekarz internista, specjalista II stopnia z chorób wewnętrznych. Strona ruszyła we wrześniu 2001 r. Dziennie w polskiej Wikipedii przybywa 270 haseł, a kilkaset jest uaktualnianych lub zmienianych. W 2009 roku około 54 proc. studentów polskich uczelni publicznych i ponad 70 proc. studentów uczelni niepublicznych korzystało z Wikipedii przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich.

200 języków, 14 mln haseł Obecnie Wikipedia jest dostępna w ponad 200 wersjach językowych i zawiera około 14 milionów haseł. Miesięcznie korzysta z niej ok. 400 milionów użytkowników, a to sprawia, że jest to piąta najpopularniejsza witryna na świecie. Założyciel Jimmy Wales uważa jednak, że odwiedzających mogłoby być więcej i w ciągu czterech lat zamierza zwiększyć tę liczbę do miliarda.

Wales dodaje też, że należy uprościć system edycji Wikipedii, która reklamuje się hasłem, że jest to „encyklopedia, którą każdy może redagować”, a to nie do końca jest prawdą. – Liczba naszych edytorów, przynajmniej w anglojęzycznej wersji, jest stała. Ale chcielibyśmy, by było ich więcej, zwłaszcza kobiet, czy osób starszych i dlatego chcemy uprościć system wpisywania nowych haseł – zapowiada założyciel portalu.

15 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wikipedii. Co roku z tej okazji podejmowane są różnego typu inicjatywy. W 2008 roku w Poznaniu odbyło się spotkanie polskich Wikipedystów, a rok wcześniej wraz z serwisem deviantArt zorganizowano konkurs pod hasłem „Wyobraź sobie świat, w którym każdy będzie miał dostęp do wiedzy całego świata". Również w tym roku w wielu miastach Polski odbędą się spotkania Wikipedystów, między innymi w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i w Trójmieście.

W 2006 roku prestiżowy magazyn „Nature" przeprowadził badanie, którego celem była ocena wiarygodności haseł w Encyklopedii Britannica i Wikipedii. Okazało się, że na trzy błędy w Britannice, przypadają tylko cztery w Wikipedii.

źródło:
Zobacz więcej