RAPORT

Pogarda

Odejście przed Brexitem. Boris Johnson rezygnuje ze stanowiska w rządzie

Min. Johnson był jednym z wiodących zwolenników Brexitu w rządzie May (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Min. Johnson był jednym z wiodących zwolenników Brexitu w rządzie May (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Najnowsze

Popularne

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson zrezygnował ze stanowiska – informuje Downing Street. To drugi w ciągu kilkunastu godzin minister, który odszedł z rządu premier Theresy May. W niedzielę zrobił to minister ds. Brexitu David Davis.

May zapowiada ambitne partnerstwo z UE po Brexicie

Londyn nie zamierza grozić odejściem od stołu negocjacyjnego podczas rokowań z Brukselą – ogłosiła Theresa May w w Mansion House w Londynie podczas...

zobacz więcej

Johnson był jednym z wiodących zwolenników Brexitu w rządzie May i liderem kampanii na rzecz opuszczenia Unii Europejskiej podczas referendum w czerwcu 2016 r.

O odejściu Johnsona z rządu poinformowano po ujawnieniu przez media, że wbrew zapowiedziom minister nie pojawił się na szczycie procesu berlińskiego dotyczącego wsparcia integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich.

W wydarzeniu bierze udział m.in. polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz; na godziny popołudniowe planowano wspólną konferencję prasową Czaputowicza z Johnsonem.

W niedzielę ze stanowiska zrezygnował minister ds. Brexitu David Davis. Skrytykował premier Theresę May za to, że ustępowała „zbyt łatwo w zbyt wielu kwestiach” w negocjacjach ze Wspólnotą.

– Być może efektem ubocznym mojego odejścia będzie pojawienie się odrobiny presji na rząd, aby nie szedł na dalsze ustępstwa – powiedział mediom.

Głos zabrał także zastępca Davisa w resorcie, Steve Baker, który również zrezygnował w niedzielę ze stanowiska.

W rozmowie z telewizją BBC Baker zwierzył się, że był „bardzo wściekły” z powodu przekazywanych dziennikarzom przez Downing Street informacji dotyczących piątkowego wyjazdowego posiedzenia rządu w Chequers.

Ocenił, że pojawiające się w mediach sugestie osób z otoczenia premier May, że ministrowie, którzy nie zgadzają się z rządową polityką, powinni zamówić taksówkę i wrócić do Londynu, były „dziecięcym nonsensem”.

Johnson pisze do May. Wyciek poufnego listu w sprawie Brexitu

Wyciek poufnego listu szefa brytyjskiej dyplomacji do premier Theresy May. Boris Johnson przekonuje w nim, że - wbrew oficjalnym deklaracjom...

zobacz więcej

Kryzys w rządzie May wywołał trzystronicowy zarys rządowego stanowiska w sprawie dalszych negocjacji dotyczących wyjścia z UE. Został on przyjęty – jak przekonywała premier – przy poparciu wszystkich ministrów podczas całodniowego wyjazdowego posiedzenia rady gabinetowej w letniej rezydencji szefowej rządu w Chequers.

Zaprezentowany tekst był jednak w weekend ostro krytykowany przez polityków z eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, w tym przez ekscentrycznego posła Jacoba Reesa-Mogga, który jest jednym z faworytów do zastąpienia May na stanowisku premiera. Oskarżali oni rząd o nadmierne ustępstwa wobec Brukseli.


Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca zeszłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 r. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem, o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady - w tym dotyczące swobody przepływu osób – będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 r. Dopiero po tej dacie miałoby wejść w życie nowe porozumienie, którego szczegóły omawiano w piątek w Chequers.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej