Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Uczestnik bitwy o Monte Cassino, prof. Wojciech Narębski, mianowany na podpułkownika

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył akt mianowania na wyższy stopień wojskowy prof. Wojciechowi Narębskiemu (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy walczących pod Monte Cassino, prof. Wojciech Narębski, otrzymał w poniedziałek akt mianowania na stopień podpułkownika. Uroczystość odbyła się w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie.

Towarzyszył żołnierzom Andersa. Niezwykły obraz przejdzie konserwację

Obraz Matki Boskiej Tatiszczewskiej, towarzyszący żołnierzom armii gen. Władysława Andersa od opuszczenia Rosji po kampanię we Włoszech, będzie...

zobacz więcej

93-letni prof. Wojciech Narębski jest ostatnim żyjącym w Krakowie żołnierzem 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

– Jest strażnikiem pamięci narodowej, drogowskazem i przykładem, jak kochać wolną Polskę, jak jej służyć nie tylko w warunkach wojennych, ale i pokoju – mówił o prof. Narębskim szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wręczył akt mianowania na wyższy stopień wojskowy.

Kasprzyk podkreślił, że pułkownik Narębski należy do pokolenia, które nigdy się nie poddaje i nie poddało, oraz że od najmłodszych lat służył wartości, która dla Polaków jest najważniejsza – niepodległości.

– Przeszedł piekło sowieckiej zsyłki, ale potem, tak jak jego koleżanki i koledzy wyprowadzeni przez gen. Władysława Andersa z nieludzkiej ziemi, stał się żołnierzem armii zwycięstwa, która przynosiła wolność Europie – mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i zaznaczył: „Dzięki takim ludziom jak pan profesor, jak pan pułkownik, nigdy w nas, Polakach, nie umarła nadzieja na to, że Polska będzie wolna”.

Hołd dla bohaterów z 2 Korpusu Polskiego. Wyjątkowa uroczystość w Bolonii

W Bolonii uczczeni zostali żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którzy 72. lata temu wyzwolili miasto spod okupacji niemieckiej. W uroczystości wzięli...

zobacz więcej

Kasprzyk, dziękując kombatantowi za niezłomność, zwracał też uwagę, że jest on przedstawicielem świata nauki – geologiem, a „nauka to też służba niepodległej Polsce”.

Żołnierz spod Monte Cassino służy także radą młodszym pokoleniom, jak i gdzie obchodzić kolejne rocznice bitw, w których we Włoszech uczestniczyli Polacy.

Wojciech Narębski wspominał bitwy na terenie Włoch, rozegrane podczas II wojny światowej. Zwrócił uwagę na przypadającą 74. rocznicę walk o Ankonę (trwały one od 18 czerwca do 18 lipca 1944 roku). Mówiąc o kampanii adriatyckiej zauważył, że Polakom podlegał ponad 20-tysięczny włoski korpus wyzwolenia. – Podkreślam zawsze, mamy bardzo wielu przyjaciół we Włoszech – powiedział Narębski.

Podczas poniedziałkowej uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył także medalem Pro Patria por. Annę Kaczmarczyk – wyróżnienie porucznik otrzymała „w uznaniu szczególnych zasług, kultywowania pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”.

źródło:

Zobacz więcej