Raport

Epidemia koronawirusa

Zgodził się na zamek w Puszczy Noteckiej. Potem protestował w Białowieży

Miejsce powstania budynku jest chronione w ramach programu „Natura 2000” (fot. tt/Miasto Jest Nasze)

Raport, w którym napisano, że budowany w Puszczy Noteckiej zamek „w związku ze stosunkowo niedużą powierzchnią” nie wpłynie negatywnie na przyrodę, podpisał prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. Jak ustaliła niezależna.pl, protestował on też przeciwko działaniom rządu w Puszczy Białowieskiej.

„Odtwarzanie siedlisk w Puszczy Białowieskiej zostało pokazane jako wycinka drzew”

– Pracujemy w tym kierunku, żeby pokazać, że nastąpiło wielkie nieporozumienie. W tej chwili Polska broni prawa UE, odtwarza siedliska, które...

zobacz więcej

Raport powstał w 2015 r. Dotyczy budzącej w ostatnich dniach emocje budowy dużego gmachu, który powstaje w Stobnicy, na terenie Puszczy Noteckiej. Budynek przypomina zamek i ma mieć aż 15 kondygnacji.

Puszcza to duży kompleks leśny. Ze względu na obszary ptasie praktycznie cała jest obszarem chronionym w ramach programu „Natura 2000”. Mimo to w dokumencie napisano, że „w związku z brakiem na omawianym terenie znaczących walorów przyrodniczych nie planuje się wykonywać szczególnych działań minimalizacyjnych”.

„Pomimo iż użytkowanie terenu przeznaczonego pod inwestycję potencjalnie wiąże się z ryzykiem niepokojenia i płoszenia ptaków poprzez nadmierną jego penetrację, nie można wykazać negatywnego wpływu na żywotność ich populacji w rozpatrywanym obszarze Natura 2000” – czytamy w raporcie.

Wśród podpisanych jest prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Był jednym z sygnatariuszy listu do premiera Morawieckiego, w którym pisano: „Traktowanie Puszczy Białowieskiej jako źródła surowca na deski jest takim samym barbarzyństwem, jak traktowanie Wawelu jako składu materiałów budowlanych”.

Z kolei w opracowaniu „30 pytań o kornika, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej” autorstwa m.in. Tryjanowskiego czytamy: „[Kornik] jest naturalnym elementem ułatwiającym zmiany lasu wynikające ze zmian klimatu”, ponieważ „w Puszczy jest więcej świerków niż być powinno”, a „kornik usuwa ich nadmiar, naprawiając błędy leśników, i zostawia te najlepiej dostosowane”.

źródło:
Zobacz więcej