RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ekipa prof. Szwagrzyka odnajduje kolejne szczątki ofiar komunizmu

Profesor Krzysztof Szwagrzyk (fot. arch.  PAP/Darek Delmanowicz)
Profesor Krzysztof Szwagrzyk (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Szczątki 22 osób w Białymstoku i do pięciu w Bydgoszczy to efekt ostatnich etapów poszukiwań ofiar totalitaryzmów, jakie zespół ekspertów z IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka prowadził w tych dwóch miastach – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.

Szwagrzyk: W tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne IPN w 40 miejscach

– Do końca roku Instytut Pamięci Narodowej ma przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w około 40 miejscach w kraju i za granicą, gdzie...

zobacz więcej

Prace IPN-owskiej ekipy profesora Krzysztofa Szwagrzyka z Biura Poszukiwań i Identyfikacji (BPiI) nabrały tempa. Dzięki ostatnim poszukiwaniom udało się znaleźć szczątki ofiar systemu komunizmu. W Białymstoku były to 22 ofiary. Znajdowały się one w pięciu grobach na terenie dwóch posesji w okolicach cmentarza prawosławnego przy ulicy Wysockiego. Ze wstępnych oględzin kości wynika, że niektóre ofiary miały związane ręce i ślady postrzałów w głowę.

W Bydgoszczy natomiast znaleziono szczątki pięciu ofiar totalitarnego systemu. Jednocześnie zespół IPN zapewnił o kontynuacji prac w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

Kości zostaną teraz poddane badaniom genetycznym w celu ich identyfikacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej