RAPORT

Wojna na Ukrainie

Brytyjski minister ds. Brexitu podał się do dymisji

Davis był zwolennikiem znaczącego ograniczenia relacji ze Wspólnotą (fot. REUTERS/Toby Melville)
Davis był zwolennikiem znaczącego ograniczenia relacji ze Wspólnotą (fot. REUTERS/Toby Melville)

Brytyjskie media poinformowały późnym wieczorem w niedzielę, że minister ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej David Davis zrezygnował ze stanowiska.

Airbus rozważa ograniczenie inwestycji w Wielkiej Brytanii. Powód? Brexit

Europejski lider branży lotniczej Airbus rozważa wycofanie się z planów produkcji skrzydeł do nowych samolotów w brytyjskich fabrykach ze względu...

zobacz więcej

Davis był zwolennikiem znaczącego ograniczenia relacji ze Wspólnotą i jednym z wiodących oponentów postulowanego przez premier Theresę May i ministra finansów Philipa Hammonda propozycji tzw. miękkiego Brexitu.

Zakładała ona m.in. zachowanie bliskich powiązań Wielkiej Brytanii ze wspólnym rynkiem i unii celnej z UE. Propozycja została przedstawiona jako konsensus po piątkowym posiedzeniu wyjazdowym rządu w Chequers.

Do kryzysu w rządzie May doszło zaledwie dwie doby po tym, jak w piątek zaprezentowano trzystronicowy zarys rządowego stanowiska w sprawie dalszych negocjacji dotyczących wyjścia z Unii Europejskiej. Został on przyjęty - jak przekonywała premier May - przy poparciu wszystkich ministrów podczas całodniowego wyjazdowego posiedzenia rady gabinetowej w letniej rezydencji szefowej rządu w Chequers.

Tłumacząc powody rezygnacji, Davis uwypuklił w swoim liście do premier podziały dotyczące strategii negocjacyjnej, przyznając, że w ciągu ostatniego roku „było wiele przypadków, w których nie zgadzał się z przyjętą linią polityki” Downing Street. Zaliczył do nich m.in. zaakceptowanie postulowanej przez Komisję Europejską kolejności rozmów w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej oraz z ustalonego zapisu w grudniowym wspólnym raporcie negocjatorów dotyczącym przyszłego statusu Irlandii Północnej.

W weekend media informowały o rosnącej grupie deputowanych gotowych do zakwestionowania przywództwa premier Theresy May w obliczu pogłębiających się sporów dotyczących przyszłych rozmów z Unią Europejską.

Wiceminister rezygnuje również


Steve Baker zrezygnował w niedzielę ze stanowiska po tym, jak wcześniej taką decyzję podjął jego szef David Davis.

Baker jest także jedną z kluczowych postaci w zrzeszającej kilkudziesięciu eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej grupie „European Research Group” („Europejska Grupa Badawcza”).

Propozycja premier May, która została w piątek wieczorem przedstawiona jako rządowy konsensus po wyjazdowym posiedzeniu gabinetu w Chequers, zakładała m.in. pozostanie we wspólnym rynku UE i bliską współpracę celną z UE. Jej główne założenia zostały jednak ostro skrytykowane przez eurosceptycznych polityków, w tym wymienianego jako jednego z kandydatów na przyszłego premiera ekscentrycznego posła Partii Konserwatywnej Jacoba Reesa-Mogga.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej