PO – lider sondaży traci; PiS zyskuje

8

42-procentowym poparciem cieszy się PO, 29 proc. głosowałoby na PiS, 18 proc. – na SLD, a 6 proc. – na PSL – wynika z sondażu przeprowadzonego dla programu TVP Info „Forum”.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, 42 proc. ankietowanych zagłosowałoby na PO. To 7 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. 29 procent badanych swój głos oddałoby na PiS. Partia ta odnotowuje wzrost poparcia o 7 pkt proc. w stosunku do ostatniego sondażu TNS OBOP wykonanego na zlecenie TVP.

– Takie wyniki można tłumaczyć końcówką roku, sytuacją na kolei i oczywiście opublikowanym wczoraj raportem końcowym MAK, który miał największy wpływ na taki wynik badania. Niekonsekwencja komunikacyjna rządu ws. raportu i sytuacji go dotyczącej zbiera żniwo – uważa politolog dr Bartłomiej Biskup.

Jego zdaniem, taki wynik sondażu to efekt tego, że w oczywisty sposób opinia publiczna będzie stała po stronie rodzin katastrofy samolotu Tu-154, a one wyjątkowo w sprawie raportu MAK mówią jednym głosem. - To także efekt reakcji na raport z różnych stron politycznych – mówi politolog.

Sondaż przeprowadzony dla „Forum" pokazuje stabilną sytuację, jeśli chodzi o elektorat SLD i PSL. Z badania wynika wzrost poparcia dla SLD o 2 punkty procentowe, na które głos oddałoby 18 proc. wyborców. Na PSL zagłosowałoby 6 proc. badanych, o jeden punkt procentowy mniej niż przed miesiącem.

Zobacz więcej