Premier: przechodzimy granicę od rynków rozwijających się do rozwiniętych

– Nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe – mówił w niedzielę w Katowicach Mateusz Morawiecki. W ocenie premiera Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki.

Politico: Elita UE jest oczarowana Morawieckim

Portal Politico pisze o Mateuszu Morawieckim, z którym rozmawiał przed niedawnym szczytem Unii Europejskiej, że premier jest „akceptowalną twarzą...

zobacz więcej

Podczas spotkania w filii jednego z katowickich domów kultury Morawiecki przypominał, że wielu ekonomistów i analityków rynkowych jeszcze półtora roku, dwa lata temu obniżało Polsce ratingi. – Mówili, że to będzie druga Grecja, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju to jest droga donikąd, że w 2017 roku będzie zapaść budżetowa – tymczasem nie ma zapaści budżetowej – powiedział.

– Mamy najniższy przyrost długu publicznego, a w 2017 r. po raz pierwszy od 30 lat spadek długu publicznego. Mamy najniższy poziom bezrobocia w ciągu ostatnich 30 lat. Mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych, a agencje ratingowe przeklasyfikowują Polskę (...) do grona państw rozwiniętych – wymieniał szef rządu. – Przechodzimy przez tą symboliczną granicę od rynków rozwijających się (...), do rynków rozwiniętych – dodał.

– Czyli nasz nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu założyliśmy państwo uczciwe – kontynuował premier. Dodał, że przeciwnicy polityczni próbują przekonywać, że „Prawo i Sprawiedliwość jest partią taką, jak inne, taką jak oni byli wcześniej, partią nieczystych rąk, która czerpie korzyści z polityki”.

– Chcę powiedzieć bardzo dobitnie, że to nasze wielkie uszczelnienie podatków, które przeprowadziliśmy skutecznie od 2016 r. doprowadziło właśnie to do tego małego cudu gospodarczego, bo pojawiło się nagle w systemie gospodarczym w Polsce nagle 40-50 mld zł dodatkowych środków – podkreślił szef rządu.

– Idziemy dobrą drogą w kierunku odbudowy polskiej gospodarki, w stronę suwerenności – stwierdził dodając, że Polska nadal chce współpracować z innymi silnymi gospodarkami świata. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że chodzi o suwerenność, a „nie peryferyjność gospodarki”, czyli o gospodarkę, która ma osiągnięcia innowacyjne pozwalające się jej przebić na inne rynki.

Śląsk będzie obszarem rozwoju dronów

Działająca od początku tego roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) chce być obszarem rozwoju i testowania technologii dronów. Jej władze...

zobacz więcej

Podium w sprzedaży, w nowoczesności

Premier podkreślił też, że kraj potrzebuje m.in. nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jakie funkcjonują na Górnym Śląsku. Jak mówił, Polska produkuje ok. 10 proc. stali w Europie, znajduje się też na 3.-4. miejscu na świecie pod względem produkcji maszyn górniczych. – Mamy szansę osiągnąć podium w sprzedaży, w nowoczesności. Coraz więcej elektroniki, informatyki jest w tych maszynach. To jest to, o co nam chodzi – ocenił Morawiecki.

Odnosząc się do potrzeb woj. śląskiego premier podkreślił, że „wartość sprzedana przemysłu w roku 2017 z całego województwa (śląskiego) to 220 mld zł”. – Z dumą mogę zauważyć, że tutaj rodzi się nowoczesna Polska, nowoczesny polski przemysł – zaznaczył odnosząc wskazaną wartość do ponad 20 mld zł sprzedanych produktów górnictwa i oceniając, że świadczy to, jaką transformację przeszło woj. śląskie.

Podkreślił jednocześnie, że przeprowadzenie „takiej transformacji” nie odbyło się bez kosztów społecznych. Wskazał w tym kontekście na słuszność postulatów Ministerstwa Energii dot. pomocy województwu, a zwłaszcza przemysłowi górniczemu w dalszym procesie transformacji. – Moje zobowiązanie jest takie, że my robimy to i drodzy państwo dalej będziemy to robić – zapewnił.

Nawiązując do Programu dla Śląska, przewidującego 43 mld zł w 73 projektach Morawiecki zaznaczył, że połowa z tych projektów została już uruchomiona. Wskazał też na zaangażowanie regionu i tamtejszych firm w rozwój ekologicznego transportu akcentując, że elektromobilność może być polską szansą na niszę rynkową, z którą może wiązać się wyższy eksport i marże, przekładające się na lepsze płace.

Premier mówił też, że do woj. śląskiego w ciągu ostatnich dwóch lat trafiło 5 mld zł dzięki Programowi 500 plus, że już teraz rząd rozpoczyna remonty dworców kolejowych w kilku miastach regionu, a także że w ciągu 5-7 lat będą realizowane „największe inwestycje kolejowe, jakich w tym województwie nie było w ciągu 50 lat, a może i 100 lat w zakresie kolejnictwa i linii kolejowych”.

źródło:

Zobacz więcej