RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki: Jasna Góra symbolem oporu przed złem

27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja (fot. PAP/Waldemar Deska)
27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja (fot. PAP/Waldemar Deska)

Najnowsze

Popularne

– Jasna Góra to symbol ducha, nadziei i polskości; to symbol obrony i oporu przed złem – mówił na Jasnej Górze premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Dodał, że fundament, na którym budowany jest nasz kraj stanowią polskie rodziny.

„Idźcie i głoście”. Pielgrzymi Radia Maryja na Jasnej Górze

W swoim przesłaniu do uczestników 26. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, które odczytała szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, Beata Szydło...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślił, że „Jasna Góra zawsze była duchową stolicą Polski”. – Na przestrzeni wieków broniła nas, dawała nam pocieszenie w najtrudniejszych czasach. Polskie serca biły tutaj bardzo mocno i dzisiaj również nasze polskie serca biją tutaj bardzo mocno, bo Jasna Góra to symbol ducha, nadziei, polskości i symbol oporu; symbol obrony i oporu przed złem – powiedział.

– Tak, jak wieki temu, poza normalnym obstrzałem klasztoru, wróg próbował podkopać się podstępem, zrobić przekop, tak samo już w czasach wolnej Polski przez 25 lat, ale nawet i do dzisiaj, jeszcze cały czas, różni nasi przeciwnicy ideowi i inni próbują zrobić podkop pod Polskę, podkop pod polskość, pod nasze tradycyjne wartości: rodziny, patriotyzmu, pod marzenia o wielkiej, wspaniałej Polsce – kontynuował.

Premier zaznaczył, że to właśnie takim rodzinom, jak te zgromadzone na jasnogórskich wałach, „zawdzięczamy, że polskość przez wieki, ale również w ostatnich dziesięcioleciach przetrwała, rozwija się i kwitnie”.

Podziękował „tym wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała”. – To przede wszystkim są polskie rodziny. Polskie rodziny, również wielopokoleniowe. Naszym dziadkom, babciom, którzy służą radą, naszym opiekuńczym rodzicom i rezolutnym dzieciom. Wielopokoleniowym rodzinom, które są wielką wartością Polski, wszystkim tym rodzinom dziękujemy – powiedział szef rządu.

„Jestem lekka, naładowana, wesoła”. Pielgrzymka Radia Maryja w Częstochowie

Słuchacze Radia Maryja wypełnili w niedzielę jasnogórskie błonia. Tego dnia odbywają się główne uroczystości 26. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja....

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że rodziny wielodzietne czasami były określane jako patologiczne – „te, dzięki którym bogactwo narodu rosło, które były dobrodziejstwem narodu, były określane fałszywie”.

– Od ponad 2,5 roku odbudowujemy wartość rodziny. Poprzez naszą wiarę, naszą pracę, naszą politykę społeczną. O Polskę trzeba walczyć – podkreślił premier.

– To dla was szanowni państwo to podziękowanie za to, że ta polskość zawsze była w waszych sercach, dbaliście o nią. O Polskę trzeba dbać na wszystkich możliwych odcinkach frontu – dodał w odpowiedzi na okrzyki „dziękujemy”. Premier zaznaczył, że polskie rodziny stanowią fundament, na którym budowana jest Polska. – Polskę (…) chcemy budować również z tymi, którzy są naszymi oponentami. Prosimy ich o współpracę, o spokój, o wiarę w Polskę. Możemy się różnić, ale niech każdy przede wszystkim o Polskę dba, o Polsce myśli o Polskę się troszczy – mówił premier. Wyraził nadzieję, że jest to „wspólne pragnienie” wszystkich.

Premier podkreślił, że w ostatnich tygodniach rząd walczył na różnych odcinkach frontu „o honor Polski i honor polskich rodzin w tej deklaracji, którą podpisaliśmy”.

„Radio Maryja odpowiada na potrzebę bycia razem”

Modlitwami i koncertem rozpoczęły się w sobotę w Toruniu obchody 25. rocznicy powstania Radia Maryja. Główną częścią uroczystości będzie msza...

zobacz więcej

– O to, żeby Polska miała prawo i możliwość sama decydować o tym, kogo chce przyjmować i jaką kulturę chce budować – podkreślił premier, dodając: „również tam (w Brukseli – PAP) przypomnieliśmy o chrześcijańskich korzeniach Europy, chrześcijańskiej przeszłości i chrześcijańskim fundamencie, na którym cała Europa musi być budowana”.

Chodzi o wypracowane podczas szczytu UE w Brukseli ustalenia szefów państw i rządów unijnych, iż nie będzie przymusowej relokacji uchodźców.

– Niech Polska i polskie rodziny będą silne będą wierne będą dumne piękne potężne i szczęśliwe – podsumował Morawiecki.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja co roku gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników i należy do najliczniejszych w roku zgromadzeń na Jasnej Górze. Głównym punktem tegorocznej pielgrzymki jest przedpołudniowa msza na jasnogórskich wałach, której przewodniczy kard. Zenon Grocholewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej