RAPORT

Kampania 2020

„To jest rosyjska polityka uzależniania”. Politycy o Nord Stream 2

– Prezydent USA Donald Trump rozumie Europę i w gruncie rzeczy udziela nam poparcia – powiedział w programie „Woronicza 17” w TVP Info Marek Suski (KPRM), komentując ostre słowa prezydenta USA Donalda Trumpa pod adresem Niemiec. Ryszard Czarnecki wskazał, że „Niemcy oszczędzają na uzgodnionych i obiecanych wcześniej w ramach NATO wydatkach na zbrojenia, a jednocześnie są głównym krajem, który handluje z Rosją”. – Dobrze, że Donald Trump w końcu powiedział: „zróbmy coś z tym” – ocenił Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni).

Trump: Amerykanie są głupcami, że płacą za ochronę Niemiec

Prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są...

zobacz więcej

Na tydzień przed szczytem NATO, prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i nie dość wysokie wydatki na obronność. Ocenił, że Amerykanie są „głupcami”, że płacą za ochronę Niemiec i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

– Donald Trump rozumie Europę i w gruncie rzeczy udziela nam poparcia mówiąc o tym, żeby nie kupować od Rosji gazu, czyli (mówiąc – red.) „nie” dla tych rur pod Bałtykiem – Nord Sream 2, Nord Stream 3 – ocenił szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

– Niemcy uparcie twierdzą, że to jest tylko i wyłącznie biznesowa sprawa i żeby politycy tym się nie zajmowali. Otóż to jest rosyjska polityka uzależniania innych – mówił Suski. Podkreślił, że to, co powiedział Trump, to jest dla Polski „bardzo dobra wypowiedź”. – My swoje bezpieczeństwo bardziej możemy opierać o NATO i Stany Zjednoczone, a nie o armię niemiecką – dodał.

Donald Trump chwali Polskę. „Robi więcej, niż się od niej oczekuje”

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał z przebywającą w Waszyngtonie kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o wydatkach na obronność. Wezwał Niemcy do...

zobacz więcej

„Well done, Mr Trump”

Słowa Donalda Trumpa bardzo pozytywnie ocenił również europoseł PiS Ryszard Czarnecki. – Well done, mr Trump. Myślę, że to bardzo ciekawa wypowiedź i dobra. Jest rzeczą niesprawiedliwą, że rzeczywiście Niemcy oszczędzają na uzgodnionych i obiecanych wcześniej w ramach NATO wydatkach na zbrojenia, a jednocześnie są głównym krajem, który handluje z Rosją, inwestuje w Rosję, utrzymuje Rosję i wchodzi w różne deale, które nie są ekonomiczne, tylko stricte polityczne – powiedział.

Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni) ocenił, że „Niemcy od dawna kiwają Europę do spółki z Rosją”. – Układają się razem, robią deale, rozgrywają Europę Środkową. Dobrze, że Donald Trump w końcu powiedział: „zróbmy coś z tym” – powiedział.

„Trump jak dobry biznesmen”

– Trump wystąpił jako dobry biznesmen i księgowy. Liczy: tu miliardy, tam miliard, a co ja za to będę miał – powiedział Bogusław Liberadzki (SLD).

Z kolei Jakub Kulesza (Kukiz ’15) zauważył, że „Niemcy chcą uchodzić za niezależne państwo, a jednak amerykańskie jednostki tam stacjonują”. Wskazał, że niemieckie społeczeństwo nie jest z tego zadowolone.

Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej) wystąpił przeciwko zwiększaniu w Polsce wydatków na zbrojenia, „bo nie mammy na opiekunów na niepełnosprawnych, nie mamy na niepełnosprawne dzieci, a mamy na armaty”.

źródło:
Zobacz więcej