RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceszef MSZ do Polonii: Chcemy, żeby polska młodzież uczyła się w kraju

– Naszym priorytetem jest to, żeby Polacy wracali do Polski, żebyśmy wspólnie budowali siłę naszego kraju – powiedział w sobotę Andrzej Papierz. Wiceszef MSZ uczestniczył wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim w spotkaniu z Polonią w parafii w Essen. Istniała obawa, że Polonia utraci kościół. – Jest już decyzja biskupa i diecezji o przyznaniu świątyni Polonii – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TVP Cezarym Gmyzem marszałek Karczewski.

Niemiecka Polonia walczy z zakłamywaniem historii. Plakaty przy siedzibie ZDF

Grupa naszych rodaków, na co dzień mieszkających w Berlinie, walczy z zakłamywaniem historii i nazywaniu niemieckich obozów koncentracyjnych...

zobacz więcej

– To wielki sukces parafii w Essen, księdza proboszcza i tych, którzy walczyli o kościół – podkreślił marszałek.

– Nie ma lepszej promocji Polski, niż bycie w Polsce. Będziemy się starać tworzyć programy, które doprowadzą do tego, że wasze dzieci będą (w kraju – red.) przynajmniej raz w roku, w różny sposób, np. przez kolonie, wyjazdy – mówił z kolei do przedstawicieli Polonii w Essen wiceminister Papierz.

– Jestem święcie przekonany, że w naszej ponadtysiącletniej historii żyjemy obecnie w najlepszym okresie dla naszego kraju – choćby pod względem bezpieczeństwa i prosperity. Musimy zdać sobie z tego sprawę, w jak szczęśliwym czasie żyjemy. I to jest nasz cel. I aby tak było jak najdłużej, nie zrobimy tego bez Polaków – przekonywał przedstawicieli Polonii.

Wiceszef MSZ mówił też o oczekiwaniach wobec Polonii. – Czego oczekujemy od was? Byście byli ambasadorami Polski. A co to znaczy? To znaczy dawać świadectwo, mówić o tym, tłumaczyć, co się w Polsce dzieje. Przypominać, że Polska jest najbardziej prounijnym krajem (...); dawajcie świadectwo faktom – zachęcał uczestników spotkania.

Zapewnił, że ministerstwo pracuje nad wzmocnieniem elementu podtrzymywania polskiej tożsamości, jakim jest język polski.
– Naszym celem nie jest to, by państwa dzieci mówiły po polsku, ale to, by po polsku mówiły ich dzieci. Chciałbym, aby atrakcyjne szkoły wyższe były w Polsce i by tam przyjeżdżała zza granicy młodzież, aby się kształcić. Chcemy, by polska młodzież uczyła się w Polsce i tam starała się znaleźć sobie miejsce do życia – podkreślił wiceszef MSZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej