RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powodzie i osunięcia ziemi w Japonii. Rośnie liczba ofiar

Ulewy, które rozpoczęły się w czwartek, według prognoz mają potrwać do niedzieli (fot. PAP/EPA/JIJI PRESS)

Do 82 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ulewnych deszczy, powodujących powodzie i osunięcia ziemi w zachodniej Japonii. Ponad 50 osób uznaje się za zaginione.

Meksyk: Huragan Bud przybiera na sile

Tropikalny sztorm Bud, znajdujący się obecnie w odległości 410 km na zachód od wybrzeży Meksyku, przekształcił się w niedzielę w huragan kategorii...

zobacz więcej

Trwa wielka operacja poszukiwawczo-ratunkowa. Polecenia ewakuacji wydano prawie 2 milionom ludzi, a około 4 milionom ewakuację zalecono. Ostrzeżenia przed ulewami i osunięciami ziemi dotyczą 19 prefektur.

Służby ratownicze i wojsko wykorzystują śmigłowce i łodzie, by docierać do ludzi zagrożonych powodzią. Agencja Kyodo informuje, że oczekuje się niestety, iż liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ docierają informacje o kolejnych osunięciach ziemi.

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się m.in. w szpitalu w mieście Kurashiki w prefekturze Okayama na wyspie Honsiu. Około 160 pacjentów i personel medyczny musiało się tam schronić na pierwszym piętrze, ponieważ parter zalała woda. Niektórych pacjentów wniesiono na noszach na dach szpitala, skąd zostali ewakuowani śmigłowcami. Innych ewakuowało wojsko łodziami wiosłowymi.

Rząd utworzył biuro kontaktowe w ośrodku zarządzania kryzysowego w kancelarii premiera Shinzo Abego. Szef rządu nakazał „priorytetowe traktowanie ratowania życia ludzkiego oraz bezzwłoczne wysyłanie zespołów ratunkowych”. Przyznał, że sytuacja jest wyjątkowo poważna.

Jak poinformowała rządowa Agencja Zarządzania Kryzysowego, w poszukiwaniach ludzi uwięzionych i rannych oraz w wydobywaniu zwłok uczestniczy blisko 5 tys. żołnierzy, policjantów i strażaków.

Co najmniej 13 osób zginęło w lawinach błotnych w Kalifornii

Co najmniej 13 osób zginęło w Montecito w pobliżu Los Angeles w Kalifornii w wyniku zejścia lawin błotnych - poinformowały we wtorek wieczorem...

zobacz więcej

Na spotkaniu z ministrami premier Japonii Shinzo Abe przyznał, że sytuacja w kraju jest bardzo poważna. Wezwał służby do sprawnej ewakuacji ludzi z terenów zagrożonych kataklizmem, niesienia pomocy poszkodowanym i oraz naprawiania i odbudowy infrastruktury krytycznej.

Kyodo podkreśla, że są to ostrzeżenia, jakie wydaje się, jeśli meteorolodzy przypuszczają, iż powodzie i osunięcia ziemi mogą być szczególnie groźne, tak bardzo, jak zdarza się to raz lub dwa razy na 50 lat.

Zniszczona infrastruktura utrudnia akcję ratunkową

Według telewizji NHK w najbardziej dotkniętych ulewami miejscach poziom wody sięgnął pieciu metrów.

Ulewne deszcze zniszczyły infrastrukturę transportową, co dodatkowo utrudnia prowadzenia akcji ratowniczej. Żywioł nie oszczędził także przemysłu. Według agencji Kyodo kilku producentów samochodów wstrzymało produkcję, gdyż deszcze i powodzie przerwały drogi zaopatrzenia, a także zagroziły bezpieczeństwu pracowników.

Ulewy, które rozpoczęły się w czwartek, według prognoz mają potrwać do niedzieli, a w niektórych regionach nawet do poniedziałku.

źródło:
Zobacz więcej