Politico: Elita UE jest oczarowana Morawieckim

Politico wskazuje, że Morawiecki „z brutalną siłą” mówił o porażkach Europy w dziedzinie podatków i o rajach podatkowych (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Portal Politico pisze o Mateuszu Morawieckim, z którym rozmawiał przed niedawnym szczytem Unii Europejskiej, że premier jest „akceptowalną twarzą rządzącej w jego kraju partii Prawo i Sprawiedliwość”.

Premier Morawiecki w PE: Dla mnie idea europejska była zawsze polską racją stanu

zobacz więcej

Wyrażono opinię, że „najpotężniejsza postać w tej partii, Jarosław Kaczyński, jest może niepopularny w Brukseli, ale elita UE jest oczarowana 50-letnim Morawieckim, który równie swobodnie cytuje lewicowego ekonomistę Thomasa Piketty'ego, opisuje chrześcijaństwo jako istotę Europy i odrzuca krytykę przymusowego odsyłania na emeryturę polskich sędziów, powołując się na +pluralizm konstytucyjny+”.

Politico pisze o swym zaskoczeniu podejściem Morawieckiego do wrażliwych kwestii UE. Odnotowuje, że chwalił on kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona za forsowanie podatku cyfrowego i mocno poparł plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

– Potrzebujemy pozytywnych przykładów w Europie – cytuje Politico Morawieckiego w tym kontekście.

Napisano też, że Morawiecki podkreśla, iż nie podchodzi „ideologicznie” do potencjalnego członkostwa Polski w strefie euro – chce tylko, żeby polskie płace dogoniły te w Europie Zachodniej, zanim podjęta zostanie decyzja.

Politico wskazuje też, że Morawiecki „z brutalną siłą” mówił o porażkach Europy w dziedzinie podatków i o rajach podatkowych. Potępił unikanie podatków i „mafie VAT-owskie”, które – jak powiedział – okradają europejskich podatników na 325 miliardów euro rocznie.

Politycy opozycji i niektórzy dziennikarze rozpowszechniają fake news nt. premiera Morawieckiego

Politycy opozycji i niektórzy bliscy im dziennikarze rozpowszechniają w sieci wpis uderzający w premiera Mateusza Morawieckiego, sugerując że jest...

zobacz więcej

Odnotowano, że polski premier postrzega walkę z oszustwami, a także unijne projekty w dziedzinie obronności, innowacyjności i inwestycje publiczne jako sposób na nasilenie integracji europejskiej i złagodzenie „związanych z populizmem napięć”.

Populizm

Zapytany o etykietę „populizmu” przyczepianą jego rządowi, Morawiecki odparł: „Czy spełnianie oczekiwań naszych obywateli jest naprawdę populistyczne? A może jest to istota demokracji”.

Politico odnotowuje, że w sprawie migracji polski premier zadeklarował gotowość wpłacania więcej do funduszy wspierających Afrykę Północną i Syrię oraz poparł ideę Planu Marshalla dla Afryki.

Powiedział też m.in., że Europa ignoruje starania Polski o zaabsorbowanie Ukraińców, którzy musieli opuścić swe domy z powodu wojny Rosji w Donbasie.

źródło:

Zobacz więcej