RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Raport OPCW: w ataku na syryjskie miasto Duma użyto chloru

OPCW informuje w raporcie, że w syryjskiej Dumie użyto chloru   (fot. Ebu Omer/Anadolu Agency/Getty Images)
OPCW informuje w raporcie, że w syryjskiej Dumie użyto chloru (fot. Ebu Omer/Anadolu Agency/Getty Images)

7 kwietnia w syryjskiej Dumie użyto chloru - tak wynika z opublikowanego wstępnego raportu Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). To drugi raport, stwierdzający użycie w tym roku w Syrii trującego gazu.

Przerażające doniesienia z Syrii. „Prawdopodobnie użyto chloru”

W przeprowadzonym 4 lutego ataku chemicznym na miejscowość Sarakib w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii prawdopodobnie użyto chloru -...

zobacz więcej

„Wraz z pozostałościami po wybuchach w próbkach pobranych w dwóch miejscach stwierdzono obecność różnych »chlorowanych substancji chemicznych«” – napisano w raporcie. Poinformowano także, iż kontynuowane są prace nad ustaleniem przeznaczenia chloru, który mógł być używany jako broń. Misja OPCW w Syrii zakończyła się na początku maja. Badania miały umożliwić wyjaśnienie, czy w Dumie 7 kwietnia doszło do ataku z użyciem gazu trującego, o co państwa zachodnie oskarżały reżim prezydenta Syrii Baszara el–Asada. Na skutek ataku zginęło co najmniej 40 osób. W ramach odwetu USA, Francja i Wielka Brytania przeprowadziły naloty na syryjskie cele.

W połowie maja OPCW opublikowała raport, według którego w przeprowadzonym 4 lutego ataku chemicznym na miejscowość Sarakib w prowincji Idlib, na północnym zachodzie Syrii prawdopodobnie także użyto chloru.

Agencje przypominają, że OPCW nie ma mandatu, by obarczyć którąś ze stron winą za atak. Mandat wspólnej misji OPCW i ONZ, która badała takie ataki, wygasł, a Rosja zablokowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jego odnowienie.

Stosowanie chloru jako broni chemicznej jest niezgodne z konwencją o zakazie broni chemicznej, która obowiązuje od 1997 roku.

Kolejny atak chemiczny w Syrii. Podejrzenie pada na siły Asada

zobacz więcej

Damaszek i Moskwa oskarżają rebeliantów

Broń chemiczna była także już wcześniej wykorzystywana podczas trwającego od siedmiu lat konfliktu w Syrii, ale polityczne spory między zachodnimi mocarstwami a wspierającą syryjski reżim Rosją blokują działania ONZ i OPCW oraz uniemożliwiają im podjęcie działań przeciwko łamaniu międzynarodowego prawa. Władze w Damaszku i Moskwie o stosowanie broni chemicznej oskarżają walczących w Syrii rebeliantów.

W ramach porozumienia z 2013 roku Syria zgodziła się zniszczyć swoje zasoby broni chemicznej. Przed rozbrojeniem rząd prezydenta Baszara el–Asada wyjawił, że posiada ok. 1,3 tys. ton broni chemicznej, w tym sarinu, czynnika VX (najniebezpieczniejszy z gazów bojowych, paralityczno–drgawkowy) i gazu musztardowego. Zasoby te miały być pod międzynarodową kontrolą zabrane w 2014 roku z Syrii i zniszczone, wkrótce jednak pojawiły się wątpliwości, czy Syria zgłosiła wszystkie zapasy takiej broni i czy wszystkie jej fabryki zostały zniszczone.

Wspólna misja ONZ i OPCW, powołana przez ONZ, by zidentyfikować odpowiedzialnych za ataki chemiczne, ustaliła w 2016 roku, że syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły chloru jako broni chemicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej