RAPORT

Kampania 2020

Trump: Amerykanie są głupcami, że płacą za ochronę Niemiec

Prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/ EPA/Yuri Gripas)

Prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są „głupcami”, że płacą za ochronę Niemiec, i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

Donald Trump chwali Polskę. „Robi więcej, niż się od niej oczekuje”

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał z przebywającą w Waszyngtonie kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o wydatkach na obronność. Wezwał Niemcy do...

zobacz więcej

W czwartkowym przemówieniu, na tydzień przed szczytem NATO Trump oznajmił, że „powie NATO, by zaczęło spłacać swoje rachunki”. – USA nie będą zajmowały się wszystkim – zaznaczył. Przypomniał, że jego państwo wydaje ok. 4 proc. PKB na obronność; to próg, od którego daleko są przeznaczające na ten cel ok. 1,5 proc. PKB Niemcy.

– (Niemcy) zawierają umowę na ropę i gaz z Rosją, gdzie płacą miliardy USD Rosji. Chcą ochrony przed Rosją, a płacą miliardy USD Rosji – mówił. – I my jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą – dodał.

Stany Zjednoczone są przeciwne budowie Nord Stream 2. Gazociąg ma biec po dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w roku 2011 rurociągu Nord Stream. Pozwoli na bezpośrednie przesłanie z Rosji do Niemiec w sumie do 110 mld m sześc. gazu rocznie.

„Zabijają nas w handlu”

W przemówieniu Trump odniósł się również do sporów handlowych między Unią Europejską i USA, zwracając uwagę na deficyt handlowy jego państwa ze Wspólnotą. – Zabijają nas w handlu, zabijają nas w innych sprawach. Uniemożliwiają nam prowadzenie biznesu w Europie, ale sprzedają nam swoje mercedesy i bmw – ocenił.

Administracja amerykańska 1 czerwca wprowadziła cła na wyroby ze stali i aluminium. Mimo wielu rozmów Komisji Europejskiej nie udało się przekonać Waszyngtonu do wyłączenia UE z tych restrykcji. 22 czerwca na terenie Wspólnoty wprowadzono cła odwetowe wobec USA.

Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na środę i czwartek. 16 lipca w Helsinkach ma dojść natomiast do spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

źródło:

Zobacz więcej