RAPORT

Wojna na Ukrainie

Facebook ocenzurował amerykańską Deklarację Niepodległości

Przyczyną cenzury był fragment dokumentu, w którym jest mowa o „bezlitosnych, indiańskich dzikusach” (fot. REUTERS/Hannah McKay)
Przyczyną cenzury był fragment dokumentu, w którym jest mowa o „bezlitosnych, indiańskich dzikusach” (fot. REUTERS/Hannah McKay)

Facebook ocenzurował „Deklarację Niepodległości” z 1776 r., której treść publikowała jedna z amerykańskich gazet. Przyczyną miała być „mowa nienawiści”.

FBI udaremniło atak terrorystyczny planowany na Dzień Niepodległości

FBI zatrzymało związanego z Al-Kaidą mężczyznę, który planował zamach terrorystyczny w Cleveland (Ohio). Mężczyzna zamierzał zdetonować samochód...

zobacz więcej

Z okazji przypadającego 4 lipca amerykańskiego święta narodowego wychodząca w Teksasie gazeta „The Liberty County Vindicator” publikowała na Facebooku kolejne fragmenty Deklaracji Niepodległości USA. Pismo publikowało fragmenty deklaracji, by zachęcić czytelników do zainteresowania się historią USA.

Facebook ocenzurował jej fragment, w którym jest mowa o „bezlitosnych, indiańskich dzikusach”. Post został zablokowany, a wydawca otrzymał wiadomość, że treść jest sprzeczna ze standardami walki z mową nienawiści.

Sytuację skomentował redaktor naczelny gazety Casey Stinnett. Stwierdził, że jeden z ojców założycieli USA Thomas Jefferson powinien był napisać nie o „bezlitosnych, indiańskich dzikusach”, a o sporach z „rdzennymi Amerykanami, na trudnym etapie rozwoju kulturalnego”.„Niestety Jefferson, jak większość brytyjskich kolonizatorów w tym czasie, nie do końca utrzymywali przyjazne stosunki z rdzennymi Amerykanami” – ironizował redaktor.

Po zgłoszeniu sprawy administracja Facebooka odblokowała post i przeprosiła za sytuację.

4 lipca Amerykanie świętują rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Dokument został przyjęty 4 lipca 1776 r. przez przedstawicieli 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej