RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ostatnie pożegnanie najsłynniejszej polskiej lekkoatletki

„Królowa królowej sportu” – powiedział prezydent Andrzej Duda o zmarłej Irenie Szewińskiej podczas mszy świętej pogrzebowej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. – To jedno z tych sportowych nazwisk, które słyszeliśmy najczęściej – podkreślił.

Irena Szewińska nigdy nie rozstała się ze sportem

Irena Szewińska po zakończeniu wspaniałej kariery sportowej rozpoczęła działalność w wielu organizacjach. Od 1980 do 2009 roku zasiadała w...

zobacz więcej

Msza święta rozpoczęła uroczystości pogrzebowe zmarłej w miniony piątek zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce, która ostatnio pełniła funkcję wiceprezesa PKOl i była członkinią MKOl.

– Była wspaniała pod każdym względem. Myślę, że mogę to powiedzieć, miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski – powiedział prezydent Duda, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

– Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to wdzięczni – dodał.

W nabożeństwie wzięli udział także m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe. Nabożeństwo koncelebrował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w katedrze, w mszy św. uczestniczyli tylko członkowie rodziny zmarłej, goście specjalni z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele rodziny olimpijskiej.

Rusza Memoriał Ireny Szewińskiej. Pierwsze zawody w 2019 roku

Od 2019 roku będzie organizowany Memoriał Ireny Szewińskiej – poinformował w sobotę wieczorem na Twitterze Polski Związek Lekkiej Atletyki. Zawody...

zobacz więcej

Przed rozpoczęciem nabożeństwa przy trumnie czuwało osiem wart złożonych z przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Komisji Sportu Kobiet PKOl, mediów i sponsorów.

Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ceremonia pogrzebowa, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpocznie się o godz. 14.45.

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe), wiceprezes PKOl i członkini MKOl zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie. Miała 72 lata. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej