Długi Rewala sięgały 150 mln złotych. Były wójt stanie przed sądem

Po 5 latach prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zadłużenia nadmorskiej miejscowości (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Były wójt Rewala Robert S. stanie przed sądem. Po pięciu latach prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zadłużenia nadmorskiej miejscowości. Zarzuty w tej sprawie usłyszało jeszcze pięć osób, w tym trzech byłych skarbników gminy.

Trzy szpitale na Podkarpaciu wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów

Trzy szpitale, w tym największy na Podkarpaciu – Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, wstrzymały planowe przyjęcia pacjentów. Ich...

zobacz więcej

Rewal za kadencji Roberta S. był jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. Długi gminy wynosiły około 150 mln złotych. Cyklicznie upominał się o nie komornik.

Prokuratura oskarża Roberta S. o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień zawierając umowy z parabankami. Tym samym według śledczych gmina miała ponieść szkodę w wysokości 21 milionów złotych. Poza tym były wójt miał przywłaszczyć sobie 17 tys. złotych przy pomocy dwóch swoich współpracowników.

– Postępowanie to pozwoliło na zgromadzenie kompleksowego materiału dowodowego i po dokonaniu jego oceny prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia – informuje Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Odpowiedzialność skarbników

Akt oskarżenia skierowany do Sądu w tej sprawie objął również Seweryna B., Artura M. i Iwonę S., pełniących kolejno obowiązki skarbników Gminy Rewal.

Śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów w Marcinkowie

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy prowadzi śledztwo ws. nielegalnego składowania odpadów w Marcinkowie koło Mogilna. Mieszkańcy tej miejscowości od...

zobacz więcej

Prokuratura Krajowa podaje, że: „Sewerynowi B. zarzuca się umyślne przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie ciążących na nim obowiązków, m.in. poprzez nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zarzuty stawiane Arturowi M. i Iwonie S. związane są z podpisywaniem umów zobowiązaniowych z podmiotami spoza sektora bankowego, czym narazili oni i doprowadzili do powstania szkody w wielkich rozmiarach”.

Aktem oskarżenia objęto również osoby, z którymi Robert S. współdziałał w zakresie przywłaszczenia środków pieniężnych na szkodę gminy,

Rewal, aby wyjść z długów, otrzymał pożyczkę ze Skarbu Państwa. Zakłada ona mniejsze oprocentowanie i korzystniejsze terminy spłaty, niż w przypadku umów z parabankami. Wójta Roberta S. od pracy odsunęła prokuratura, a premier Szydło wyznaczyła osobę pełniącą za niego obowiązki do czasu tegorocznych wyborów.

źródło:
Zobacz więcej