RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bałtyk zagrożony katastrofą ekologiczną. Z zatopionego wraku może wyciec paliwo

Specjaliści są zgodni: wrak niemieckiego tankowca Franken stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Zalegające w kadłubie paliwo w każdej chwili może przedostać się do wód Zatoki Gdańskiej. Na usunięcie zagrożenia potrzebne są ogromne pieniądze.

Tankowiec płonie od tygodnia. Odnaleziono ciała dwóch członków załogi

– Ratownicy odnaleźli w sobotę ciała dwóch członków załogi irańskiego tankowca, który płonie od tygodnia po kolizji z frachtowcem na Morzu...

zobacz więcej

Wrak niemieckiego tankowca Franken, zatopionego podczas II wojny światowej, leży na dnie Zatoki Gdańskiej od 73 lat. Ekolodzy od dawna informują o możliwości wycieku paliwa, który zdewastowałby środowisko naturalne. Konieczna jest operacja jego wypompowania.

W kwietniu Fundacja MARE oraz Instytut Morski w Gdańsku ustaliły, że na pokładzie statku wciąż znajdują się zbiorniki mogące zawierać nawet 1,5 miliona litrów paliwa. Ze 179-metrowego olbrzyma wydostała się już część szkodliwych substancji, pustosząc ekosystem w rejonie tankowca.

Postępująca korozja sprawia, że stal, z której zbudowany jest tankowiec, robi się coraz cieńsza, a prawdopodobieństwo zawalenia się wraku pod własnym ciężarem jest coraz większe.

W przypadku zawalenia pewny jest niekontrolowany wyciek paliw, oleju i innych trujących substancji wprost do wód Zatoki Gdańskiej. Zagroziłoby to plażom położonym w odległości od 10 do 25 km od miejsca zalegania statku.

źródło:
Zobacz więcej