RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Z dachu na półki sklepowe. Supermarket unika pośredników

Po godzinie od zebrania warzywa i owoce są już dostępne dla klientów (fot. Pexels)

Supermarket w Brukseli sprzedaje warzywa i owoce uprawiane na własnym dachu. Klienci będą mogli kupić jarzyny, które zaledwie kilka godzin wcześniej zostały zebrane. Ma to maksymalnie skrócić łańcuch dostaw.

Carrefour i Tesco łączą siły

Tesco i Carrefour, dwie największe sieci supermarketów w Europie, łączą siły. Ich władze podpisały umowę o trzyletniej współpracy. Sojusz ma zostać...

zobacz więcej

Belgijska sieć supermarketów Delhaize – będąca częścią międzynarodowej grupy Ahold Delhaize z siedzibą w Holandii – oświadczyła, że projekt o nazwie „Miejska Farma” został uruchomiony, aby zaspokoić potrzeby rosnącej liczby konsumentów dbających o zdrowy sposób odżywiania się oraz zaniepokojonych tym, skąd pochodzi ich żywność.

– Produkty są zbierane o ósmej rano i godzinę później są już w sklepie – mówi Marie Delvaulx, pracownica sieci Delhaize.

Zamontowany na dachu o powierzchni 360 metrów kwadratowych ogród wytwarza także energię elektryczną dzięki zamontowanym na nim kolektorom słonecznym.

Jak zauważa agencja Reutera, stworzenie farmy na dachu supermarketu wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Produkty rolne mogą łatwo ulec zniszczeniu, ponieważ w ogrodzie brakuje bioróżnorodności, która pozwoliłaby na złagodzenie szkód spowodowanych przez owady.

Ogród jest obecnie projektem pilotażowym i zapewnia jedynie ułamek potrzeb zaopatrzeniowych. Stanowi sprawdzian przed ewentualnym rozszerzeniem projektu na inne sklepy.

źródło:

Zobacz więcej