RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wikipedia zaciemniona. Protest przeciwko ACTA 2

Wikipedia będzie zaciemniona do godz. 15 (fot. geralt / pixabay)
Wikipedia będzie zaciemniona do godz. 15 (fot. geralt / pixabay)

W trzech krajach – Polsce, Hiszpanii i we Włoszech – zaciemnione zostały strony internetowej encyklopedii Wikipedia. Odbywa się to w ramach protestu przeciwko głosowanej w czwartek przez europarlament unijnej dyrektywie w sprawie praw autorskich. Zdaniem jej przeciwników wprowadzi ona cenzurę w sieci i odda ją w ręce wielkich, międzynarodowych korporacji informatycznych.

Premier: rozmawiamy z KE, by rozporządzenie „ACTA 2.0” było jak najłagodniejsze

– Nie mamy żadnych, najmniejszych nawet zamiarów, żeby ograniczać dostęp do treści w Internecie – zadeklarował w sobotę w Rzeszowie premier Mateusz...

zobacz więcej

„Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona” – wskazuje w komunikacie Wikipedia.

Kilka dni temu w wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko planom wprowadzenia dyrektywy już przez jej przeciwników nazwaną ACTA 2. Projekt krytykują również polskie władze.

„Polski rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań zmierzających do ograniczania wolności słowa w Internecie. Polska nie poparła dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym zaproponowanej przez Komisję Europejską. Polska, wraz z innymi krajami, zaproponowała korzystniejsze rozwiązania, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów UE” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Podczas głosowania Parlament Europejski zdecyduje, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI (Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego), otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona” – podkreślono w oświadczeniu Wikimedii, działu Wikipedii publikującego zdjęcia i inne pliki multimedialne.

Projekt, potocznie określany ACTA 2, pod pretekstem m.in. walki z piractwem, zakłada zmianę zasad publikowania oraz kontrolowania treści zamieszczanych w Internecie Polska strona Wikipedii pozostanie zaciemniona do jutra, do godziny 15.

źródło:
Zobacz więcej