RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Weterani uczcili gen. Sikorskiego. Wzruszająca uroczystość na Gibraltarze

Gen. Władysława Sikorskiego – premiera RP na uchodźstwie, Naczelnego Wodza – uczcili w środę na Gibraltarze weterani II wojny światowej wraz z delegacją państwową. W tym miejscu 75 lat temu gen. Sikorski i jego najbliżsi współpracownicy zginęli w tajemniczej katastrofie lotniczej.

Jego śmierć do dziś budzi spory. Obchody 75. rocznicy śmierci generała

– Dziś możemy powiedzieć, że Polska jest krajem w pełni wolnym. Że Polska jest krajem, który sam decyduje o swojej teraźniejszości i przyszłości,...

zobacz więcej

Uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele władz polskich i brytyjskich, odbyła się przy pomniku ku czci gen. Władysława Sikorskiego. Poza polską delegacją ceremonię, która była tłumaczona na język angielski, obserwowali mieszkańcy Gibraltaru i turyści.

– Oddajemy dziś hołd gen. Władysławowi Sikorskiemu – generałowi polskich nadziei i przywódcy, który stał się symbolem polskiej walki o niepodległość w latach drugiej wojny światowej. W jego osobie oddajemy też hołd wszystkim Polakom walczącym o niepodległość Polski i wolność Europy, o wyzwolenie Europy spod jarzma, jakie narzucone jej zostało przez niemiecką III Rzeszę – podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Przypomniał, że w 1939 r. Polska jako pierwszy kraj w Europie i na świecie sprzeciwiła się dwóm największym totalitaryzmom XX wieku: III Rzeszy Niemieckiej i Związkowi Sowieckiemu. – Polacy walczyli o wolność i suwerenność zarówno na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, ale walczyli również o wolność i niepodległość całej Europy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po raz kolejny w dziejach pokazaliśmy, że potrafimy bić się za naszą i waszą wolność – podkreślił.

Kasprzyk wskazał, że wokół śmierci gen. Sikorskiego wciąż jest wiele tajemnic. – Nie wiemy do końca, jakie były okoliczności tej tragicznej nocy z 4 na 5 lipca 1943 roku. Śmierć generała jest jedną z największych zagadek drugiej wojny światowej i najnowszej historii Polski – mówił szef UdsKiOR, przypominając m.in. hipotezę o zamachu dokonanym przez Sowietów.

Towarzyszył żołnierzom Andersa. Niezwykły obraz przejdzie konserwację

Obraz Matki Boskiej Tatiszczewskiej, towarzyszący żołnierzom armii gen. Władysława Andersa od opuszczenia Rosji po kampanię we Włoszech, będzie...

zobacz więcej

Dużo niejasności

– Pytań jest wiele. Czy generał był ostatnią ofiarą Katynia, ostatnią ofiarą zbrodni sowieckiej, ponieważ to on nagłośnił na arenie międzynarodowej fakt odkrycia grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku? – mówił Kasprzyk. Dodał też, że pełne wyjaśnienie śmierci gen. Sikorskiego będzie możliwe dopiero po zbadaniu w tej sprawie materiałów archiwalnych w Wielkiej Brytanii i w Rosji.

Wśród najważniejszych zasług gen. Sikorskiego szef UdsKiOR wymienił uratowanie dziesiątek tysięcy Polaków, którzy na mocy układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. mogli wstąpić do Armii Polskiej na Wschodzie, a także wyjść z nią z ZSRR na Bliski Wschód. Dziękował też weteranom za ich obecność, w tym mjr. Ottonowi Hulackiemu, który właśnie dzięki porozumieniu z Sowietami mógł wydostać się z Rosji, a potem służyć w szeregach 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Gen. Władysław Sikorski zatrzymał się w Gibraltarze – terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii – w drodze powrotnej do Londynu po odbyciu inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie. Samolot liberator, którym podróżował, wkrótce po starcie z miejscowego lotniska runął do morza. Poza Sikorskim zginęły towarzyszące mu osoby, m.in. jego córka.

Przyczyn katastrofy, z której ocalał tylko czeski pilot, nie wyjaśniono w pełni do dziś. Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają jednak, że był to zamach. Jako możliwych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

źródło:

Zobacz więcej