RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Patryk Jaki przedstawił program dla seniorów

Patryk Jaki (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Patryk Jaki (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Karta „Senior plus” to propozycja skierowana do seniorów, którą zaprezentował w środę kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. – Chcemy zunifikować system zniżek i stworzyć jedną kartę, która zapewni seniorom ulgę na wstęp do miejskich instytucji – podkreślił.

Patryk Jaki ma słabość do czworonogów. Ogłosił program „Warszawa dla zwierząt”

Tysiąc złotych dofinansowania do adopcji psa, wzmocnienie eko patrolu i nowe środki dla miejskiego schroniska „Na Paluchu” znalazły się w...

zobacz więcej

Patryk Jaki na środowej konferencji prasowej, zorganizowanej na Skwerze Seniora w dzielnicy Praga-Południe, przedstawił swój program dla seniorów.

– Był już okres czasu, kiedy seniorzy zrobili dużo dla Warszawy, w tym odbudowali to miasto z gruzów, dlatego chcemy teraz zmieniać filozofię i uważamy, że tak jak seniorzy zrobili już wiele dla miasta, tak teraz miasto powinno zrobić wiele dla seniorów – zaznaczył.

Jaki powiedział, że jego najważniejszą propozycją dla seniorów jest karta „Senior plus”. Wskazywał, że pierwszą barierą dla seniorów są trudności w zdobyciu informacji nt. przysługujących im zniżek.

– Dlatego my chcemy zunifikować ten system i stworzyć jedną kartę: „Senior plus” – powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy. Miałaby ona zapewnić każdemu warszawskiego seniorowi ulgę na wstęp do miejskich instytucji, takich jak muzea, teatry, ośrodki kultury czy instytucje związane z rekreacją i sportem.

Specjalny transport dla osób z niepełnosprawnościami

Drugim elementem tego programu miałoby być zapewnienie „szerokiego dostępu do specjalnego transportu dla osób z niepełnosprawnościami”.

„Warszawiacy mają mętlik w głowach”. Jaki o komisji weryfikacyjnej

– Mamy chaos informacyjny dotyczący afery. Bardzo duże portale regularnie kłamią na ten temat. Ludzie, warszawiacy mają mętlik w głowach – tak...

zobacz więcej

Oprócz tego Jaki mówił też o „szerokiej płaszczyźnie współpracy ze środowiskiem biznesowym”, w ramach której miasto – na zasadach barteru – mogłoby porozumieć się z grupą przedsiębiorców ws. taniego lub zupełnie darmowego wstępu dla seniorów do kin czy restauracji.

Jak wskazywał kandydat Zjednoczonej Prawicy, w ramach karty możliwe byłoby też poszerzenie oferty usług zdrowotnych czy rehabilitacyjnych. Jak ocenił, na pewno będą firmy, które będą chciały skorzystać z możliwości reklamowych na stronie miasta.

Jaki zapowiedział też, że chciałby, aby we wszystkich nowych mieszkaniach komunalnych, budowanych przez miasto, parter był poświęcony wyłącznie na mieszkania dedykowane seniorom.

– A ponieważ już zapowiedzieliśmy, że chcemy budować pięć razy więcej mieszkań, niż Hanna Gronkiewicz-Waltz, to oznacza, że w perspektywie jednej kadencji naprawdę znacząco poszerzy się oferta skierowana do tej ważnej grupy obywateli – podkreślił.

Mieszkania łączone i wytchnieniowe

Kandydat na prezydenta Warszawy zaproponował też pomysł mieszkań łączonych.

Jaki: Nigdy nie będę w 100 proc. wykonywać poleceń partyjnych

„Ja nazywam się Patryk Jaki i mam swój charakter, temperament. Nigdy nie będę w 100 proc. wykonywać poleceń partyjnych” – powiedział w rozmowie z...

zobacz więcej

– Jeżeli np. dwójka samotnych osób będzie chciała razem zamieszkać, żeby się wspierać (...), to miasto przygotuje taki lokal w pełni dostosowany do potrzeb seniorów na parterze i będzie możliwość, żeby np. dwójka czy trójka seniorów w takim mieszkaniu zamieszkała – powiedział Jaki.

Innym zaprezentowanym pomysłem są „mieszkania wytchnieniowe”. W takich miejscach niepełnosprawny senior, a także inne osoby niepełnosprawne, mogłyby otrzymać pełną opiekę w przypadku, gdyby ich opiekun musiał zostawić ich na kilka godzin.

– Opiekun będzie pewny, że senior będzie mógł bezpiecznie spędzić ten czas – wyjaśnił Jaki.

Kandydat na prezydenta Warszawy zapowiedział też, że chciałby zwiększyć liczbę warszawskich domów dziennego pobytu do czterdziestu. Jaki wskazał, że obecnie jest ich ponad dwadzieścia. – Będziemy też chcieli rozszerzyć możliwości działania domów dziennego pobytu – dodał, wskazując, że w każdym z nich powinny być dostępne usługi geriatryczne.

Jaki przekonywał, że miasto powinno być przyjazne seniorom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej