RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bierzesz lek z tą substancją? Idź do lekarza po inny

GIF informował, że w związku z zaistniałą sytuacją, nie wyklucza się kolejnych decyzji wstrzymujących w obrocie (fot. Shutterstock/nito)

W związku z wstrzymaniem sprzedaży produktów leczniczych zawierającymi valsartanum pacjenci powinni udać się do lekarza po inny lek – wyjaśnia konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. Produkty te zostały wytworzone z użyciem substancji czynnej zakupionej od chińskiego producenta.

Uwaga na napar z tych ziół! 5 serii wycofanych z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny postanowił wycofać z obrotu na terenie kraju niektóre partie zioła kozieradki. Decyzja urzędu ma rygor...

zobacz więcej

Główny Inspektor Farmaceutyczny 28 czerwca wycofał produkty lecznicze zawierające substancję czynną valsartanum. Decyzje wstrzymujące dotyczą wybranych serii 15 produktów leczniczych pochodzących od wytwórców polskich.

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Kaźmierczak wyjaśnia, że valsartan jest lekiem z grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Na polskim rynku dostępnych jest kilka innych leków z tej grupy.

Zaznacza, że w przypadku ewentualnego wycofania z rynku wszystkich produktów zawierających valsartan nie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ponieważ można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym.

Popularny lek przeciwbakteryjny wycofany z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu dziewięciu serii popularnego antybiotyku Amotaks (Amoxicillinum). Preparat jest...

zobacz więcej

Pacjenci powinni zgłosić się do swojego lekarza, który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek czy grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne.

GIF informował w ostatnich dniach, że informacja o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych dla substancji czynnej wpłynęła poprzez system Rapid Alert z Europejskiej Agencji Leków (EMA).

EMA zawiadomiła kraje członkowskie o potencjalnym zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem substancji czynnej valsartanum dostarczanej przez chińskiego wytwórcę.

Decyzje wstrzymujące w obrocie oznaczają, że do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową wstrzymany został obrót (sprzedaż) wskazanych serii produktów leczniczych, we wszystkich hurtowniach i aptekach. Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego i dalsze rekomendacje Europejskiej Agencji Leków.

źródło:

Zobacz więcej