RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dzieci uprowadzone przez III Rzeszę bez prawa do odszkodowania

Przymusowa germanizacja miała służyć pomnażaniu liczebności niemieckiego narodu (fot. Wiki)
Przymusowa germanizacja miała służyć pomnażaniu liczebności niemieckiego narodu (fot. Wiki)

Dzieci porwane i poddane germanizacji w III Rzeszy nie mają prawa do odszkodowania – ocenił Sąd Administracyjny w Kolonii. Ofiary zamierzają odwołać się od tej decyzji.

„Niemcy ukradli ponad 200 tys. polskich dzieci, które poddano pełnej germanizacji”

– Szacujemy, że w czasie II wojny światowej z Polski ukradziono nawet 200 tys. dzieci, które zostały zgermanizowane w niemieckich ośrodkach...

zobacz więcej

Rozpatrując sprawę złożoną w 2015 roku przez stowarzyszenie „Zrabowane dzieci – porwane ofiary” sąd napisał w uzasadnieniu, że „bez wątpienia ofiarom poprzez przymusową germanizację zostały wyrządzone znaczne krzywdy”.

Sąd ocenił jednak, że nie jest tą instancją, która może dodać kolejne kategorie ofiar do tych, którym już przysługuje prawo do odszkodowań. Według wytycznych rządowych są to osoby prześladowane przez nazistów „z powodu swoich społecznych lub osobistych zachowań lub z racji szczególnych cech osobistych (jak np. upośledzenie umysłowe)” – informuje Deutsche Welle.

Odmowa resortu finansów

W uzasadnieniu przekonywano, że porwane i siłą germanizowane dzieci nie należą do tej grupy. Sąd odwołał się do odmowy, jaką ofiary dostały w 2013 roku od ministerstwa finansów. Dowodzono w niej, że ofiary porwań i przymusowej germanizacji „nie były prześladowane z racji swojego zachowania lub cech”.

– To wielka niesprawiedliwość, co się wtedy działo, tym ludziom wyrządzono wielką krzywdę. Zależy mi na tym, by uznano ich za ofiary i przyznano odszkodowania – przekonuje Christoph Schwarz ze stowarzyszenia „Zrabowane dzieci – zapomniane ofiary”.

76-letni Schwarz sam jest jednym z setek tysięcy dzieci, których Niemcy porywali z Polski i innych krajów okupowanych przez III Rzeszę w celu zasilenia „aryjskiej rasy”. Była to realizacja rozkazu Reichsfürhera SS Heinricha Himmlera, który postanowił „ściągać germańską krew ze wszystkich zakątków świata, rabować ją i kraść, gdzie to tylko będzie możliwe”. Dzieci były zmuszane do nauki niemieckiego i wcielane do niemieckich rodzin.

Przymusowa germanizacja miała służyć pomnażaniu liczebności niemieckiego narodu. Wybierano do niej przede wszystkim dzieci o jasnych włosach i niebieskich oczach, a także spełniające inne kryteria „aryjskości” jak na przykład rozmiary czy proporcje różnych części czaszki. Niemieccy urzędnicy porywali dzieci z domów, na ulicach, podczas akcji pacyfikacyjnych na przykład na Zamojszczyźnie oraz nierzadko także z sierocińców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej