RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dorwać UFO. Rządy walczą o kosmiczną technologię

Brytyjski program tropienia UFO był prowadzony w latach 1947-1997 (fot. Maxpixel)
Brytyjski program tropienia UFO był prowadzony w latach 1947-1997 (fot. Maxpixel)

Odtajnianie dokumentów rządowych to zawsze ciekawy moment. Natychmiast wypływają pasjonujące historie. Tak też dzieje się w przypadku odtajnianych właśnie materiałów brytyjskiego resortu obrony. Okazuje się, że specjalna komórka tropiła kosmitów, licząc na przejęcie technologii, które przysłużą się wojsku. Naturalnie podobne programy prowadziło większość mocarstw, może wszystkie. Niewykluczone nawet, że dalej prowadzą...

UFO na odtajnionym nagraniu amerykańskiego lotnictwa. Nie jesteśmy sami?

Amerykański Departament Obrony opublikował tajemnicze nagranie przedstawiające niezidentyfikowany obiekt latający poruszający się wbrew znanym nam...

zobacz więcej

Z odtajnionych akt wynika, że brytyjscy szpiedzy przez pół wieku usiłowali złapać UFO, żeby wykorzystać technologię obcych do zbudowania superbroni. Londyn miał też obawiać się, że ZSRR albo Chiny zdołały przejąć już jakiś latający spodek albo inne podobne urządzenie i pracują nad poznaniem jego sekretów, żeby stworzyć ultraszybkie samoloty.

Projekt był prowadzony przez pół wieku – od 1947 do 1997 roku. Pierwsza data zapewne nie jest przypadkowa. Zbiega się ze słynnym incydentem w Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, gdzie 2 lipca mieli rozbić się kosmici.

Tajemniczą katastrofę potwierdzali liczni świadkowie. Zostawmy jednak cywilów, gdyż nie mniej interesująca była tajna notatka agenta FBI, a więc oficjalnego przedstawiciela agencji rządowej, Guya Hottela do dyrektora FBI J. Edgara Hoovera z 22 marca 1950 roku, w której potwierdzono, że doszło do zdarzenia.

Latające spodki

„Prowadzący dochodzenie ze strony Sił Powietrznych stwierdził, że w Nowym Meksyku odkryto trzy tak zwane latające spodki. Zostały opisane jako okrągłe w kształcie z podniesiona częścią środkową, mające około 50 stóp średnicy (około 15 metrów). W każdym z nich znajdowały się trzy ciała ludzkiego kształtu, ale o wysokości tylko 3 stóp (niecały metr), ubrane w metaliczne ubrania z bardzo cienkiej tkaniny. Każde z ciał było owinięte w sposób, który przypominał kombinezony pilotów testowych” – odnotował Hottel.

Notatka pochodziła z 1950 roku, ale ufomania opanowała Stany Zjednoczone natychmiast po nagłośnieniu incydentu i rozeszła się w błyskawicznym tempie. Latający pojazd bez silników spalinowych, tajemnicza inżynieria – nic dziwnego, że kosmitami i ich nieziemskimi osiągnięciami technologicznymi zainteresowały się wywiady innych krajów. Zimna wojna zbliżała się wielkimi krokami, mocarstwa już szykowały niekonwencjonalne metody prowadzenia działań wojennych.

UFO nad Półwyspem Iberyjskim? Hiszpański resort obrony odtajnił archiwa

Archiwum zawiera 80 opisów tajemniczych zjawisk, z których najstarsze pochodzą z początku lat 60. Cały raport liczy około 1900 stron. Pierwsze...

zobacz więcej

Stratedzy w mig ocenili, że technologie stosowane przez pozaziemskie cywilizacje mogą mieć ogromne znaczenie dla wojska. Zakładając, że zielone ludziki faktycznie istnieją, muszą dysponować niewyobrażalnym potencjałem, skoro są w stanie dolecieć na Ziemię – uznano, mając na uwadze, że szczytem możliwości Ziemian jest zaledwie pokonanie prędkości dźwięku.

Swoje poszukiwania prowadził brytyjski Defence Intelligence Staff (DI55), który podzielono na dwa zasadnicze piony. Jedno biuro było dostępne dla wszystkich obywateli, którzy coś zaobserwowali i chcieliby się podzielić radosną nowiną. Wiadomo, że gros telefonów to fałszywe zgłoszenia, ale zawsze mogła się trafić jakaś perełka. Prawdziwa zabawa zaczynała się w drugim biurze, dla którego agenci prowadzili własne działania.

Z archiwum X

Dość nieoczekiwanie po zakończeniu zimnej wojny Londyn stracił zainteresowanie tropieniem UFO. Rząd Tony'ego Blaira wysłał do tajnej instytucji zalecenie zaprzestania zbędnych prac. Wskazano w nim, że „prowadzenie dochodzeń w stylu »Z archiwum X« dotyczących spraw typu porwania przez obcych” zaczęło odciągać agentów od głównych zadań.

Na szczęście spraw nie odłożono ad acta. Zlecono przygotowanie raportu, który podsumowałby, czy przez pół wieku nauczono się czegokolwiek od UFO co mogłoby być przydatne dla wojska. Liczący 2,5 tys. stron dokument o nazwie Unidentified Aerial Phenomena in the UK Air Defence Region (UAPS; niezidentyfikowane zjawiska powietrzne w przestrzeni podlegającej Siłom Powietrznym Zjednoczonego Królestwa) jest jednym z trzech odtajnionych właśnie dokumentów. Gratka dla historyków – podobnych rarytasów ma być ponad tysiąc.

Raport trafił Narodowego Archiwum w ramach projektu Otwarty Rząd. Jako jeden z pierwszych zajął się nim dr David Clarke z Sheffield Hallam University. Badacz odkrył, że Królewskie Siły Powietrzne wykazywały ogromne zainteresowanie zdobyciem UFO i jego technologii, co miałoby pozwolić RAF-owi na opracowanie innowacyjnych metod pokonania wrogów w trakcie zimnej wojny.

Prawdę o latających spodkach chciał poznać premier Winston Churchill (fot. Imperial War Museum)
Prawdę o latających spodkach chciał poznać premier Winston Churchill (fot. Imperial War Museum)

Ikar leci w kosmos. Tragiczni poprzednicy Gagarina

Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie. To wiemy ze szkoły. Czy aby na pewno on był pierwszy? Niekoniecznie. Pomijając sympatyczną...

zobacz więcej

O istotnym dla Brytyjczyków znaczeniu poszukiwań świadczą odnotowane w raporcie słowa premiera Winstona Churchilla z 28 lipca 1952 roku, gdy po przerwie ponownie został szefem rządu. „O co chodzi z tymi wszystkimi latającymi spodkami? Co to może oznaczać? Jaka jest prawda? Przygotujcie dla mnie raport w dogodnej chwili” – wezwał szef rządu.

Są obawy

W jednym z dokumentów szef sił powietrznych odnotował, że jego rodzaj wojsk jest „szczególnie zainteresowany każdymi nowatorskimi technologiami, które mogłyby być użyteczne dla własnych programów”. Inny dowódca wyrażał obawę, że wrogowie mogli już przejąć jakieś cudowne technologie.

„Monitorujcie wszystkie doniesienia w przypadku gdyby dotychczas nieznane/niezrozumiałe zjawiska były w przyszłości wykorzystywane przez inne narody. Aktualny lub potencjalny wróg mógł opracować urządzenie latające o charakterystyce, które te zjawiska zdają się mieć” – instruował swoich podwładnych.

Agenci otrzymywali wskazówki, na co powinni zwracać uwagę szukając niezidentyfikowanych zagranicznych pojazdów, które mogły wykorzystywać pozaziemską technologię. Jeden z oficerów tłumaczył, że należy być szczególne wyczulonym na obiekty, które „zachowują się jak UFO”. Celem były więc pojazdy poruszające się „z dużą prędkością, wykonujące gwałtowne manewry i ciasne skręty, utrzymujące się w powietrzu w pozycji nieruchomej i mylące radary”.

„Ministerstwo Obrony przez ponad dekadę desperacko próbowało opóźnić publikację tych byłych już tajnych dokumentów i wrażliwych materiałów” – napisał dr Clarke na swoim blogu. „Choć częściowo udało się utrzymać status tajności, nie udało się ukryć, że brytyjskie wojsko było zainteresowane schwytaniem UFO i jego, jak eufemistycznie nazywano, »nowatorskimi technologiami wojskowymi«” – stwierdził.

Bliskie spotkanie Polaka z UFO upamiętnione na kanadyjskiej monecie

Historię spotkania z UFO, która przydarzyła się Kanadyjczykowi polskiego pochodzenia Stefanowi Michalakowi, właśnie upamiętniła kanadyjska mennica...

zobacz więcej

Niewytłumaczalna decyzja

Badacz wskazuje, że choć Brytyjczycy byli owładnięci pomysłem przejęcia pozaziemskiej technologii – obojętnie czy pochodziła z kosmosu czy z Rosji albo Chin – to jednak zrezygnowali z projektu w dość nieoczekiwanym momencie. „Choć był to rok 1997, Rosja nadal była postrzegana jako niepokonany wróg z programem militarnych traktowanym jako zagrożenie dla Zachodu” – stwierdził dr Clarke.

Ocena tej decyzji pozostanie już w gestii akademików. Nas naturalnie najbardziej interesuje, co też zobaczyli, bądź czego doświadczyli agenci DI55 tropiący UFO. Niestety, w tym przypadku wiele się nie dowiadujemy, szczególnie jeżeli chodzi o intrygujący incydent w lesie Rendlesham, w którym w dniach 26 i 28 grudnia 1980 roku wojskowi natknęli się na niezidentyfikowany obiekt latający emitujący tajemnicze światła. Incydent jest znany jako „brytyjskie Roswell”.

Warto poświęcić mu odrobinę uwagi. Pierwszego dnia personel w bazach RAF-u Bentwaters i Woodbridge w hrabstwie Suffolk, które były dzierżawione Siłom Powietrznym Stanów Zjednoczonych, odkrył w pobliskim lesie dziwne światła. Oceniono, że mogło dojść do katastrofy lotniczej, wysłano więc patrol. Nie była to jednak katastrofa, a tajemnicze zjawisko, którego pierwszym skutkiem była panika wśród zwierząt na pobliskich farmach.

Żołnierze natknęli się na metaliczny trójkątny pojazd z dziwnymi symbolami na kadłubie, który wylądował na polanie. Jeden z mundurowych Jim Penniston zdołał nawet dotknąć pojazdu, który wkrótce zniknął, ale powrócił dwa dni później. Tym razem w celu zbadania sprawy na miejsce wybrał się dowódca jednej z baz ppłk Charles Halt z USAF.

Żołnierze uczestniczący w patrolu odnotowali, że krótkofalówki i reflektory odmawiają posłuszeństwa. Na miejscu stwierdzono obecność pojazdu unoszącego się nad drzewami, który w jednej chwili wystrzelił promień w kierunku ziemi.
Odtajnione dokumenty trafiły do badaczy (fot. TT)
Odtajnione dokumenty trafiły do badaczy (fot. TT)

Silne promieniowanie

Brytyjskie siły przebadały incydent. Odnotowano wielokrotnie wyższy od normy poziom promieniowania radioaktywnego w miejscu, w którym wylądował tajemniczy obiekt. Sprawą zajęli się też Amerykanie, ale dotąd nie udało się ustalić, co tak naprawdę widziano. Niewykluczone, że tego już nigdy się nie dowiemy. Zdaniem dr Clarke'a, brytyjskie dochodzenia w sprawie UFO zwykle były prowadzone niedbale, w efekcie czego wiele wiarygodnych relacji – być może także incydent w lesie Rendlesham – nie zostało potem należycie zbadanych.

Także dziennik „The Guardian”, który dotarł do dokumentów zwrócił uwagę na wiadomości wysyłane między resortami wskazujące, że skupiano się przede wszystkim na „możliwych zagrożeniach dla Wielkiej Brytanii ze strony wrogich sił oraz przechwyceniu technologii”. Śledztwa w stylu „Z archiwum X” dotyczące takich spraw jak domniemane uprowadzenia przez obcych nie były priorytetem.

Odtajnienie przez Brytyjczyków akt dotyczących UFO nastąpiło kilka miesięcy po tym jak Pentagon oficjalnie potwierdził, że również miał komórkę zajmującą się poszukiwaniem pozaziemskich pojazdów i technologii. Do oficjalnych dokumentów w tej sprawie dotarli dziennikarze portalu Politico i gazety „New York Times”.

Okazuje się, że w latach 2007-12, a zapewne także i później, działał tajny Zaawansowany Program Identyfikacji Zagrożeń Powietrznych (Advanced Aerospace Threat Identification Program; AATIP) z rocznym budżetem w wysokości 22 mln dolarów. Budżet tylko pozornie może wydawać się ogromny, w rzeczywistości to niewiele biorąc pod uwagę astronomiczne środki przeznaczane przez Waszyngton na wojsko.

Kontakt z pozaziemską inteligencją

Analizą materiałów zajmował się oficer wywiadu Luis Elizondo, który rezydował na piątym piętrze w pierścieniu C Pentagonu. Podlegali mu oficerowie, którzy badali wszystkie doniesienia o UFO otrzymane od pilotów wojskowych, innych mundurowych oraz postronnych obserwatorów twierdzących, że mieli kontakt z pozaziemską inteligencją.

UFO upodobało sobie Ligurię. Wiele sygnałów napłynęło w 2017 roku

W minionym roku ze wszystkich regionów Włoch napłynęły liczne sygnały o niezidentyfikowanych obiektach latających - podał Śródziemnomorski Ośrodek...

zobacz więcej

Komórce pomagała zewnętrzna firma badawcza Bigelow Aerospaces założona przez Roberta Bigelowa, przyjaciela wieloletniego senatora z Nevady, demokraty Harry'ego Reida. Właśnie Reid był jednym z inicjatorów powstania programu AATIP.

W ramach odtajniania dokumentów Departament Obrony opublikował frapujące nagranie przedstawiające niezidentyfikowany obiekt latający poruszający się wbrew znanym nam prawom aerodynamiki. Nagranie, które wywołało zamęt w świecie nauki pochodzi z listopada 2004 roku i wykonał je pilot myśliwca F/A-18F Super Hornet David Fravor nieopodal San Diego w Kalifornii.

Podczas lotu treningowego Fravor razem z kolegą Jimem Slaightem otrzymali rozkaz przechwycenia obiektu obserwowanego od dwóch tygodni i zorientowania się, czy ma on broń i stanowi zagrożenie.

Wbrew prawom fizyki

Nagranie wykonane przez system celowniczy ATFLIR za pośrednictwem kamer nagrywających obraz w podczerwieni przedstawia owal o rozmiarze około 14 metrów obracający się wokół własnej osi. Początkowo znajdował się na wysokości 24 tys. metrów, ale potem zaczął gwałtownie i w niewyjaśniony sposób przyspieszać, lecąc pod silny wiatr. Obiekt zniknął i natychmiast pojawił się 100 km dalej nieopodal USS Princeton, co oznacza – rachują wojskowi – że musiał się poruszać z prędkością przeszło 6 tys. km/godz.

Elizondo odszedł z Pentagonu w ubiegłym roku w proteście przeciwko zbytniemu utajnianiu badań i ograniczanym zakresie prac. W liście do ówczesnego sekretarza obrony Jamesa Mattisa domagał się odpowiedzi na pytanie „dlaczego nie poświęca się na to (tropienie UFO) więcej czasu i wysiłku?”.

Także amerykańska armia chciała wykorzystać pozaziemską technologię (fot. National Museum of the USAF)
Także amerykańska armia chciała wykorzystać pozaziemską technologię (fot. National Museum of the USAF)

Robot autostopowicz miał udowodnić, że ludzie są mili i życzliwi. Został zniszczony

Kanadyjscy naukowcy próbowali dowieść, że ludzie są z natury dobrzy i chętnie udzielają pomocy. Skonstruowali robota, który miał podróżować po...

zobacz więcej

„Mimo przytłaczających dowodów, zarówno tajnych jak i jawnych, niektóre osoby w Departamencie Obrony pozostają zaciekle przeciwne dalszym badaniom tego, co może stanowić taktyczne zagrożenie dla naszych pilotów, marynarzy i żołnierzy, a być może nawet egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” – argumentował były szef AATIP.

Nie ma pewności

Elizondo opracował m.in. liczący 490 stron raport dotyczący kontaktów z UFO w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Dziennik „Washington Post” wskazuje jednak, że ani pracownicy Pentagonu ani specjaliści z Bigelow Aerospace nie potwierdzają jednoznacznie, że zaobserwowane obiekty faktycznie pochodzą spoza Ziemi.

Mimo to prezes firmy Robert Bigelow stwierdził na antenie telewizji CBS, że jest „absolutnie” przekonany, iż pozaziemskie formy życia istnieją. Mało tego – dowodził – przedstawiciele obcych cywilizacji odwiedzają naszą planetę. Oczywiście jego słowa jeszcze niczego nie przesądzają.

Zniesmaczony Elizondo wraz z Haroldem E. Puthoffem, inżynierem, który zajmował się badaniem UFO dla CIA i Christopherem K. Mellonem, byłym zastępcą asystenta sekretarza obrony ds. wywiadu założył prywatną firmę zajmującą się poszukiwaniem wizyt przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji na Ziemi. Niedawno nieoficjalnie wyznał, że projektu, którym zajmował się dla Departamentu Obrony nie zamknięto, jak twierdzi Waszyngton, tylko przeniesiono do nowej komórki.

Wojskowi nie mieliby żadnej korzyści w zamknięciu programu mającego trudny do oszacowania potencjał. Materiału do badania jest dość, a może trafi się coś, co pozwoli osiągnąć jeszcze większą przewagę w wyścigu zbrojeń? Rosjanie i Chińczycy nie zasypiają przecież gruszek w popiele. Nie tylko jeżeli chodzi o zbrojenia, ale zapewne również tropienie w ścisłej tajemnicy UFO w celu wykorzystania militarnego pozaziemskich technologii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej