Antyterroryści udaremnili zamach na irańską opozycję we Francji

Udaremniono zamach bombowy na irańskie ugrupowanie opozycyjne Lud Mudżahedinów w Villepinte (fot. Mustafa Yalcin/Anadolu Agency/Getty Images)

Antyterroryści zatrzymali belgijskie małżeństwo irańskiego pochodzenia, które miało przygotowywać zamach bombowy na irańską opozycję we Francji – wynika z oświadczenia prokuratury w Brukseli. Celem ataku miało być zgromadzenie irańskiego ugrupowania opozycyjnego Ludowi Mudżahedini.

Zamach w Trebes. Akt oskarżenia dla narzeczonej terrorysty

Narzeczona Radouane'a Lakdima, sprawcy piątkowego zamachu w Trebes na południu Francji, została oskarżona o udział w spisku terrorystycznym....

zobacz więcej

Ludowi Mudżahedini spotkali się w Villepinte, ok. 15 km na północny wschód od Paryża; w spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca, wzięło udział ok. 25 tys. osób.

Belgijskie małżeństwo zostało zatrzymane w sobotę przez oddziały specjalne policji, gdy jechało samochodem przez Brukselę. W znajdującej się w aucie kosmetyczce funkcjonariusze znaleźli ok. 500 gramów substancji wybuchowej domowej roboty TATP i zapalnik.

Policyjną operację przeprowadzono na podstawie danych otrzymanych od służb wywiadowczych - przekazała prokuratura.

Po dokonanym zatrzymaniu policja przeszukała w weekend jeszcze pięć domów, ale nie ujawniła rezultatów tej akcji.

Prokuratura poinformowała również, że we Francji zatrzymano wspólnika belgijskiej pary, a w Niemczech – irańskiego dyplomatę z placówki w Wiedniu.

Do 2008 r. Unia Europejska uznawała Ludowych Mudżahedinów za organizację terrorystyczną, w USA trwało to do 2012 r. Ugrupowanie to wchodzi w skład Narodowej Rady Oporu Iranu z siedzibą we Francji.

źródło:

Zobacz więcej