SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rozpoczęło się czyszczenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki, 1958 rok  (fot. Wikimedia Commons/John H. Schultz/PKIN)
Pałac Kultury i Nauki, 1958 rok (fot. Wikimedia Commons/John H. Schultz/PKIN)

Długo zapowiadane i obiecywane czyszczenie Pałacu Kultury i Nauki ruszyło 26 czerwca – poinformował prezes PKiN Rafał Krzemień. Jest szansa, że budynek odzyska swój dawno zapomniany biały kolor.

PKiN do wyburzenia? „Wojsko mogłoby podjąć się tego zadania”

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak ocenił na antenie Polskie Radia, że Pałac Kultury i Nauki „jest symbolem dominacji rosyjskiej, sowieckiej w Polsce”....

zobacz więcej

W lutym 2018 roku pojawiły się pierwsze zapowiedzi zmian w wyglądzie Pałacu Kultury i Nauki. Wówczas prezes PKiN Rafał Krzemień mówił w Radiu Dla Ciebie, że „na pierwszy ogień pójdzie Taras Widokowy. Trzeba też wybrać technikę, która będzie skuteczna i zaakceptowana przez konserwatora zabytków”.

Według portalu „Metro Warszawa” umowa na renowację budynku została podpisana z krakowską firmą renowacyjną. Prace związane z czyszczeniem Tarasu Widokowego rozpoczęły się 26 czerwca. Docelowo wyczyszczony ma zostać cały budynek.

– Decyzja o rozpoczęciu prac remontowo-konserwatorskich umotywowana była koniecznością poprawy stanu elewacji oraz potrzebą przywrócenia estetycznego wyglądu tarasowi widokowemu – tłumaczył prezes Pałacu Kultury Rafał Krzemień.

– Prace wykonywane będą etapowo, z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu taras dostępny będzie dla turystów przez cały okres trwania remontu – dodał.

Czyszczenie elewacji odbywa się metodą hydrodynamiczną, przy której używa się gorącej pary.

Krakowska firma oprócz czyszczeniem budynku ma zająć się również uzupełnianiem ubytków elewacji, wymianą parapetów, odnowieniem tynku i malowaniem sufitów.

Prace remontowane na terenie Tarasu Widokowego będą trwały do połowy września 2018 roku, a koszt ich wykonania szacowany jest na około 680 tysięcy złotych netto.

Pałac Kultury i Nauki to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Symbol Warszawy został wybudowany w latach 1952-1955. Początkowo budynek miał bardzo jasną fasadę, która z czasem zszarzała.

źródło:
Zobacz więcej