RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Leki to nie cukierki. Kampania „Lek bezpieczny oczami dziecka”

Rusza kampania „Lek bezpieczny oczami dziecka” (fot. Shutterstock/Nungning20)

Polacy plasują się w czołówce pod względem spożycia leków i suplementów diety. Stosuje je 9 na 10 dorosłych Polaków. Odpowiedzią na te wyniki badań ma być program edukacyjny „Lek bezpieczny oczami dziecka” – podaje poniedziałkowa „GPC”.

Można składać wnioski o „Dobry Start”. Kilkanaście tysięcy rodzin już skorzystało

Od pierwszego lipca do końca listopada można składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną. W ciągu pierwszych dziesięciu godzin wpłynęło już ponad...

zobacz więcej

Jak pisze gazeta, o ile dorośli potrafią filtrować przekaz, który do nich trafia, o tyle dzieci często nie mają takich umiejętności. Jak wskazują eksperci, „dzieci mogą pod wpływem reklam traktować leki jak cukierki lub jako element zabawy, a to może być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia”.

Skutkami mogą być zatrucia, zbyt pochopne stosowanie leków, przyjmowanie za dużych dawek, a z czasem uzależnienia. Program edukacyjny „Lek bezpieczny oczami dziecka” został stworzony w ramach kampanii „Lek bezpieczny” przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Prezes urzędu Grzegorz Cessak podkreślił, że „dzieci są szczególną grupą pacjentów ze względu na większe wymagania przy doborze dawki, jak i postaci leku”.

Kampania „Lek bezpieczny oczami dziecka”, jak zaznaczyła dr n. farm. Magdalena Stolarczyk, jest skierowana do dzieci i ma na celu ich edukację.

Edukacja ta ma wpłynąć korzystnie m.in. na kształtowanie prawidłowych zachowań dotyczących przyjmowania i stosowania leków, ma także zapobiegać lekomanii, uzależnieniom, ewentualnym działaniom niepożądanym i interakcjom, a w efekcie zmniejszyć liczbę wypadków zatruć lekami u dzieci.

źródło:

Zobacz więcej