Narady w sztabie USA. Niewykluczone, że jednostki z Niemiec trafią do Polski

Prezydent USA miał być zaskoczony faktem, że w Niemczech stacjonuje aż 35 tysięcy żołnierzy amerykańskich (fot. Matej Divizna/Getty Images)

Według „Washington Post” Stany Zjednoczone analizują koszty i potencjalne skutki wycofania dużej liczby wojsk amerykańskich z Niemiec. Dziennik informuje, że jedną z branych pod uwagę opcji jest przeniesienie części oddziałów do Polski.

„Trump powinien przenieść amerykańskie wojska z Niemiec do Polski”

Prezydent USA Donald Trump powinien przenieść amerykańskie wojsko stacjonujące w Niemczech do Polski, napisał konserwatywny tygodnik „Washington...

zobacz więcej

Z informacji gazety wynika, że analizy rozpoczęto po niedawnej naradzie Donalda Trumpa z doradcami oraz dowódcami sił zbrojnych. Prezydent USA miał być zaskoczony faktem, że w Niemczech stacjonuje aż 35 tysięcy żołnierzy amerykańskich i narzekał, że europejscy sojusznicy z NATO zbyt mało wydają na obronność.

„Washington Post” informuje, że jeden z branych pod uwagę scenariuszy zakłada powrót dużej części sił USA z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Inny wariant przewiduje całkowite lub częściowe przeniesienie wojsk amerykańskich do Polski.

Gazeta zauważa, że Polska wypełnia zobowiązanie przeznaczania 2 procent PKB na obronność. Przypomina, że Polska złożyła niedawno propozycję dofinansowania amerykańskiej obecności wojskowej w wysokości 2 miliardów dolarów.

Rzecznik Pentagonu Eric Pahon wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że analiza kosztów wycofania sił USA z Niemiec jest elementem rutynowego przeglądu amerykańskiej obecności wojskowej na świecie. „Washington Post” zwraca jednak uwagę na napięcia w relacjach Donalda Trumpa z kanclerz Angelą Merkel, bliższe relacje polityczne z rządem w Warszawie oraz krytyczny stosunek amerykańskiego prezydenta do skali wydatków obronnych Niemiec.

źródło:
Zobacz więcej