RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: rozmawiamy z KE, by rozporządzenie „ACTA 2.0” było jak najłagodniejsze

Ogólnopolski protest przeciw cenzurze Internetu #StopACTA2 ( fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Ogólnopolski protest przeciw cenzurze Internetu #StopACTA2 ( fot. PAP/Darek Delmanowicz)

– Nie mamy żadnych, najmniejszych nawet zamiarów, żeby ograniczać dostęp do treści w Internecie – zadeklarował w sobotę w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd rozmawia z Komisją Europejską, by unijne rozporządzenie, tzw. ACTA 2 było jak najłagodniejsze.

Protest przed przedstawicielstwem KE. „Cenzura to bzdura!”

Stowarzyszenie „Stop ACTA 2.0” zorganizowało manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w proteście przeciwko cenzurze Internetu....

zobacz więcej

O sprawę rozporządzenia, nazywanego potocznie "ACTA 2", premier został zapytany na konferencji prasowej w Rzeszowie. Morawiecki zauważył, że nie są to nowe regulacje polskie, tylko europejskie.

– My, jak najbardziej uważamy, że nie tylko dostępność do treści w Internecie, ale również wszelkie możliwości przedstawiania swoich własnych opinii to jest bardzo ważna część życia obywatelskiego i społecznego – podkreślił szef rządu.

Oświadczył, że polski rząd nie ma "żadnych, najmniejszych nawet zamiarów", żeby ograniczać dostęp do treści w Internecie. – Przeciwnie - my dyskutujemy z Komisją Europejską, z władzami UE w Brukseli, żeby właśnie wszelkie przepisy, które oni wdrażają w ramach całej Unii Europejskiej, żeby były zastosowane możliwie jak najłagodniej – zaznaczył premier.

Według niego podobnie postąpiono w Polsce z innym unijnym rozporządzeniem - o ochronie danych osobowych (RODO), które także starano się możliwie jak najbardziej złagodzić.

Obecnie serwisy internetowe nie mają obowiązku automatycznego kontrolowania treści zamieszczanych przez ich użytkowników, muszą natomiast bezzwłocznie usunąć lub zablokować materiał, jeśli podejrzewają, że jest on nielegalnego pochodzenia.

źródło:

Zobacz więcej