Nie żyje Irena Szewińska, ikona polskiego sportu

Zmarła trzykrotna mistrzyni olimpijska Irena Szewińska. Najwybitniejsza polska sportsmenka specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Po zakończeniu kariery działała w krajowych i międzynarodowych organizacjach sportowych.

Japończycy uhonorowali Szewińską Orderem Wschodzącego Słońca

Siedmiokrotna medalistka olimpijska Irena Szewińska została uhonorowana przez rząd Japonii Orderem Wschodzącego Słońca - Złote Promienie ze Wstęgą....

zobacz więcej

W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce – poinformował jej mąż Janusz Szewiński.

– Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim – powiedział Szewiński.

Wybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Siedmiokrotna medalistka olimpijska

Urodzona 24 maja 1946 roku w Leningradzie sportsmenka w pięciu olimpijskich startach wywalczyła siedem medali – trzy złote oraz dwa srebrne i tyle samo brązowych. Ośmiokrotnie poprawiła rekordy świata indywidualnie oraz dwa razy w sztafecie.

Na sesji podczas zimowych igrzysk w Nagano w 1998 roku wybrano ją w skład Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od 1980 do 2009 zasiadała w zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a w latach 1997-2009 pełniła funkcję prezesa. Była także członkiem Komisji Koordynacyjnej MKOl sprawdzającej stan przygotowań do igrzysk w Atenach (2004) i w Londynie (2012). Uczestniczyła w pracach tego gremium nadzorującego przygotowania do igrzysk w Tokio w 2020 roku. Była także wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Irenę Szewińską Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i promowania kultury fizycznej i sportu oraz krzewienia idei olimpijskiej w Polsce i na świecie”.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Odznaczenia m.in. dla Szewińskiej i Półtawskiej

Na zakończenie uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego o głos poprosiła Wanda Półtawska. – Dziękuję, ale nie o to chodzi. Jest 3 maja. Pierwszą...

zobacz więcej

„Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci”

Wielka strata dla polskiego sportu jest już komentowana w mediach społecznościowych.

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Odeszła Pani Irena Szewińska – Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata” Jak dodał, jest to „wielka strata i wielki żal”. „Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!” – napisał prezydent.

„W Rio spełniło się moje marzenie,kiedy miałam przyjemność otrzymać złoty medal. Tak jak wtedy, podczas ceremonii łzy ze wzruszenia leciały strumieniami, tak teraz łzy lecą po stracie tak wspaniałej osobowości” – napisała Anita Włodarczyk na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej