Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Cichociemny, fałszerz, budowniczy Warszawy. Powstaje film o „Agatonie”

Patrol „Agatona” podczas powstania warszawskiego (fot. Wikipedia.com)

W Gościeńczycach na Mazowszu rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Agaton”. Dokument w reżyserii Małgorzaty Bramy będzie opowiadał o legendarnym fałszerzu, cichociemnym i powstańcu warszawskim – płk. Stanisławie Jankowskim. Po wojnie „Agaton” pracował jako architekt urbanista w Biurze Odbudowy Stolicy.

Dokumenty „Agatona” trafiły do Archiwum Akt Nowych

Archiwum Stanisława Jankowskiego „Agatona” – cenny zbiór dokumentów dotyczących wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, szkolenia cichociemnych i...

zobacz więcej

Stanisław Jankowski był z wykształcenia architektem i historykiem sztuki. Podczas wojny wykorzystywał swoje umiejętności i wiedzę do fałszowania dokumentów. Został szefem Wydziału Legalizacji i Techniki Oddziału II KG AK.

W filmie wykorzystano między innymi relację ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Pięść”, podkomendnego „Agatona”, oraz wspomnienia Stanisława Jankowskiego zawarte w książce „Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie”.

Jak zapowiada reżyser – Małgorzata Brama, film będzie dokumentem fabularyzowanym. Fabularne sekwencje zostaną uzupełnione wywiadami. – Nagraliśmy już wywiady z dziećmi „Agatona”, historykami i jego kolegą architektem. Zdjęcia zrealizowaliśmy na pięćdziesiątym piętrze Złota 44, żeby pokazać w tle Warszawę, którą odbudowywał Stanisław Jankowski – dodaje reżyser filmu.

W piątek i sobotę są realizowane sceny fabularne. W opinii scenografa, Wojciecha Majdy, dworek w Gościeńczycach na Mazowszu doskonale sprawdza się jako plan filmowy. – Jesteśmy we dworze, wybudowanym najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku, który właściwie jest już ruiną, ale znaleźliśmy kilka pomieszczeń, gdzie były meble z epoki w dobrym stanie. Musimy pokazać zarówno mieszkania w Warszawie, jak i mieszkania wiejskie. Ten obiekt spełnia wszystkie warunki – dodaje Wojciech Majda.

„Agatona” gra Mateusz Banasiuk. Partnerują mu między innymi Małgorzata Zajączkowska, Aldona Jankowska i Halina Rowicka. Odtwórca głównej roli podkreśla, że chce pokazać człowieka wyjątkowego, z którego Polacy powinni być dumni: – Nie chcemy z niego robić superbohatera, chcemy za to pokazać człowieka z krwi i kości, niezwykłego, z wyjątkową osobowością, silnego, ale też z poczuciem humoru i mam nadzieję, że uda się to wszystko zmieścić w tej krótkiej opowieści. Chcemy pokazać człowieka, który najpierw walczył o swój kraj, a potem próbował go odbudować – dodaje aktor.

Film powstaje na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Premierę zaplanowano na jesień.

źródło:
Zobacz więcej