RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael: Kneset odwołał uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo

Dyskusję o zagładzie Ormian odłożono na czas nieokreślony (fot. Shutterstock/Spiroview Inc)
Dyskusję o zagładzie Ormian odłożono na czas nieokreślony (fot. Shutterstock/Spiroview Inc)

Kneset w ostatniej chwili odwołał zapowiedziane na 26 czerwca głosowanie w sprawie oficjalnego uznania przez Izrael zagłady Ormian za ludobójstwo. Tureckie środki przekazu uznały to znak odprężenia w stosunkach turecko-izraelskich.

„Potępienie rzezi jest obowiązkiem całej ludzkości”. W Warszawie upamiętniono ofiary ludobójstwa

W Warszawie uczczono Ormian zamordowanych przez Turków. Uroczystość odbyła się w 103. rocznicę zbrodni, w Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim,...

zobacz więcej

Projekt wycofała przywódczyni partii Merec – Tamar Zandberg, która sama wcześniej go zgłosiła. Stało się to na prośbę koalicji rządowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych o usunięcie z tekstu przyszłej rezolucji określenia „ludobójstwo” i zastąpienie go słowami „tragedia” lub „okrucieństwo”.

Przewodniczący Knesetu Juli Joel Edelstein zaproponował poprawienie omawianego tekstu po sugestii partii koalicyjnych, że nie zostanie zatwierdzony projekt z użyciem wyrażenia „ludobójstwo Ormian”.

Tureckie środki przekazu odebrały odłożenie na czas nieokreślony dyskusji i głosowania nad zagładą Ormian jako znak odprężenia, wysłany przez rząd izraelski władzom w Ankarze.

Jeszcze na początku czerwca Edelstein odrzucał głosy w sprawie możliwości odłożenia dyskusji nad projektem. Odpowiedział w ten sposób ormiańskiemu patriarsze Jerozolimy Nurhanowi Manugianowi. Duchowny w liście do przewodniczącego parlamentu wyraził rozgoryczenie z powodu pogłosek, jakoby różnym instytucjom izraelskim zakazywano przedstawiania zagłady Ormian kategoriach ludobójstwa.

Wcześniej miejscowe media zwracały uwagę na naciski rządu izraelskiego na rzecz przesunięcia terminu debaty na ten temat do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji.

Według komentatorów i analityków izraelskich, dyskusja w tak delikatnej i trudnej sprawie mogłaby sprzyjać prezydentowi Erdoganowi i dać mu argumenty w jego kampanii wyborczej.

Izrael odrzucił wniosek o uznanie zagłady Ormian za ludobójstwo

Kneset nie zgodził się, by uznać rzeź Ormian z czasów I wojny światowej za ludobójstwo. Projekt w tej sprawie przedstawił Yair Lapid, lider...

zobacz więcej

Wkrótce po ostrym starciu dyplomatycznym między Izraelem a Turcją, które nastąpiło po krwawych zajściach w Strefie Gazy w połowie maja, poseł Itzik Szmuli ze Związku Syjonistycznego zaproponował uznanie masakry Ormian w za ludobójstwo. Wniosek w tej sprawie poparło co najmniej 50 deputowanych zarówno z partii rządowych, łącznie z Likudem, jak i z opozycji.

Zgłoszony wówczas projekt odpowiedniej ustawy przewidywał nie tylko uznanie ludobójstwa, ale też wprowadzenie w Izraelu dorocznego dnia pamięci zagłady Ormian.

Trzy miesiące wcześniej – 14 lutego – Kneset odrzucił podobny projekt ustawy, przedstawiony tym razem przez posła Jaira Lapida z centrowej i świeckiej partii Jesz Atid, który także przewidywał uznanie przez Izrael ludobójstwa Ormian. Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely oświadczył wówczas, że Izrael nie zajmie oficjalnego stanowiska w tej sprawie, „zdając sobie sprawę z jej złożoności i jej skutków dyplomatycznych”.

26 kwietnia 2015 r. prezydent kraju Reuwen Riwlin był w Jerozolimie gospodarzem spotkania upamiętniającego setną rocznicę tragedii narodu ormiańskiego w Anatolii. W czasie uroczystości przypomniał, że Ormianie byli „pierwszymi ofiarami współczesnych masowych eksterminacji”, unikał jednak użycia słowa „ludobójstwo” dla nazwania masakr ponad półtora miliona ludzi.

Ormianie od dekad walczą o upamiętnienie rzezi, jakie w latach 1915-17 przeprowadzili Turcy. Ankara konsekwentnie twierdzi, że wydarzeń tych nie można nazwać ludobójstwem, a w chaosie końcowych lat imperium osmańskiego zginęło „tylko” 300-500 tysięcy Ormian.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej