RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Największy producent cementu na świecie oskarżony o wspieranie IS

Francuski wymiar sprawiedliwości zarzuca koncernowi Lafarge udział w zbrodniach przeciwko ludzkości (fot. REUTERS/Gonzalo Fuentes)
Francuski wymiar sprawiedliwości zarzuca koncernowi Lafarge udział w zbrodniach przeciwko ludzkości (fot. REUTERS/Gonzalo Fuentes)

Francuski wymiar sprawiedliwości zarzuca koncernowi Lafarge SA udział w zbrodniach przeciwko ludzkości. Największego na świecie producenta cementu oskarża się o finansowanie działalności grup dżihadystów, w tym tak zwanego Państwa Islamskiego.

„Zabijcie ich wszystkich”. Państwo Islamskie wzywa do ataków podczas mundialu

Ekstremiści z Państwa Islamskiego opublikowali przed piłkarskimi mistrzostwami świata kolejne plakaty wzywające swoich zwolenników do ataków....

zobacz więcej

Francusko-szwajcarskie przedsiębiorstwo zostało wzięte pod nadzór jurysdykcyjny. Według oskarżeń, miałoby ono przekupić terrorystów islamskich, by ci zezwolili mu prowadzić działalność w kontrolowanej przez Państwo Islamskie części Syrii. Zarzuty obejmują także finansowanie działalności terrorystycznej i narażenie życia osób trzecich.

Wcześniej do aresztu trafiło kilka osób z zarządu firmy, które obecnie jednak nie są już w niej zatrudnione. Według prowadzących dochodzenie, Lafarge – filia syryjska przekazała dżihadystom 13 milionów euro w zamian za możliwość kontynuowania swojej działalności wydobywczej i produkcji cementu, zapoczątkowanych na długo przed wybuchem konfliktu. Pracownicy koncernu mogli swobodnie poruszać się po strefie znajdującej pod kontrolą islamistów.

Według części źródeł, o postępowaniu Lafarge były poinformowane ówczesne francuskie władze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej