Nadwyżka budżetowa po maju. Kwota robi wrażenie

Wydatki w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku wyniosły 144,4 mld zł, a dochody 154,0 mld zł (fot. Shutterstock/Mike Mareen)

Po maju 2018 r. budżet państwa zanotował nadwyżkę 9,6 mld zł. Wydatki w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku wyniosły 144,4 mld zł, a dochody 154,0 mld zł.

Sasin: Po pierwszym kwartale w budżecie jest nadwyżka

Po pierwszym kwartale budżet ma nadwyżkę – poinformował dziennikarzy szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin. Jego zdaniem nie zabraknie...

zobacz więcej

„Zgodnie z przewidywaniami oraz informacjami przekazanymi komunikatem w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – kwiecień 2018 r., nadwyżka ta ma charakter przejściowy” – podało Ministerstwo Finansów.

Jak czytamy w komunikacie resortu, „w okresie styczeń – maj 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 10,7 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2017 r. o ok. 7,0%”.

Wzrost dochodów w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano w ramach poniższych podatków:

- dochody z podatku VAT były wyższe o 2,8 proc. r/r (tj. ok. 1,9 mld zł),

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,9 proc. r/r (tj. ok. 1,6 mld zł),

- dochody z podatku PIT były wyższe o 16,4 proc. r/r (tj. ok. 3,3 mld zł),

- dochody z podatku CIT były wyższe o 16,4 proc. r/r (tj. ok. 2,4 mld zł),

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,0 proc. r/r.

Ministerstwo Finansów: nadwyżka budżetowa po wrześniu wyniosła 3,8 mld zł

Nadwyżka budżetowa po wrześniu br. wyniosła 3,8 mld zł – podało we wtorek Ministerstwo Finansów.

zobacz więcej

„Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą” – podaje komunikat.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2018 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 10,8 mld zł i było wyższe o ok. 1,6 mld zł (17,4 proc.) w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym. Spowodowane ma to być wyższym wpływem dochodów z aukcji z tytułu emisji gazów cieplarnianych i wynika ze wzrostu cen uprawnień do emisji. W przeciągu ostatnich miesięcy ceny uprawnień wzrosły o ponad 50 proc.

Jak podaje resort, wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń – maj 2018 r. wyniosło 144,4 mld zł, tj. 36,4 proc. planu. W analogicznym okresie 2017 r. przekazano na wydatki 143,5 mld zł, co stanowiło 37,3 proc. planu. Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń – maj roku ubiegłego jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (mniej o ok. 5,3 mld zł), co ma być spowodowane dobrą sytuacją na rynku pracy oraz lepszymi wpływami składek do FUS.

źródło:
Zobacz więcej