Ziarno ryżu to przy nim potwór. Najmniejszy komputer na świecie

Mikrokomputer obok ziarna ryżu (fot. University of Michigan)

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan stworzyli najmniejszy komputer na świecie. Wynalazek jest prawie 10 razy mniejszy od urządzenia zaprezentowanego niedawno przez IBM.

System rozpozna emocje tekstu. Gdańscy informatycy nagrodzeni

System rozpoznający, jakie emocje mogą wzbudzać w czytelnikach internetowe posty i komentarze, został zwycięzcą Smart City Hackathom...

zobacz więcej

Urządzenie stworzone przez naukowców z jednego z najlepszych uniwersytetów USA jest wielkości małego ziarnka piasku – wymiary mikrokomputera to 0,3 na 0,3 mm.

Komputer jest niemal 10 razy mniejszy od urządzenia zaprezentowanego w marcu przez czołowe informatyczne przedsiębiorstwo IBM. Prześciga go także pod względem możliwości.

Najmniejszy komputer świata posiada pamięć RAM, zdolność do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną, procesor i bezprzewodowy nadajnik i odbiornik.

Ponieważ urządzenie jest zbyt małe, by mogło mieć konwencjonalne anteny radiowe, odbiera i przesyła dane za pomocą światła.

Podróżnik po naszym Układzie Słonecznym niespodziewanie przyspieszył

Naukowcy NASA potwierdzili, że „Oumuamua”, pierwszy znany obiekt międzygwiezdny, który podróżował przez nasz Układ Słoneczny, uzyskał...

zobacz więcej

Urządzenie może być wykorzystane w medycynie. Zdaniem twórców, mikrokomputer przy użyciu precyzyjnego czujnika temperatury będzie w stanie wykryć nowotwór w ludzkim organizmie.

Niezwykłe urządzenie pomoże także m.in. zdiagnozować jaskrę w oku, monitorować zbiorniki ropy naftowej, a także… badać małe ślimaki.

Mikrokomputer został stworzony we współpracy z Mie Fujitsu Semiconductor Ltd. Japan i Fujitsu Electronics America Inc.

źródło:
Zobacz więcej