Tunel w Świnoujściu. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Minął termin, w którym Komisja Europejska mogła zgłosić zastrzeżenia do zasadności unijnego dofinansowania dla tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Oznacza to, że pieniądze z UE dla inwestycji są pewne. Umowa z inwestorem ma zostać podpisana 5 lipca w Świnoujściu.

Kwieciński: Do końca 2019 r. zaczniemy budowę 100 tys. mieszkań

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński obiecuje, że jego resort do końca 2019 roku rozpocznie budowę 100 tysięcy mieszkań. Zakłada, że...

zobacz więcej

– Zgoda Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie jest potrzebna zawsze wtedy, gdy koszty inwestycji przekraczają 50 milionów euro, a w przypadku inwestycji transportowych – 75 mln – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Od czasu przesłania informacji o inwestycji do Komisji Europejskiej, ta ma trzy miesiące na wydanie negatywnej decyzji albo dodatkowe pytania.

– Ten termin upłynął wczoraj, bo informację przesłaliśmy komisji 26 marca. Mamy więc milczącą zgodę na dofinansowanie, a miasto ma pewność, że może dalej działać. Pieniądze unijne są w 100 proc. pewne – dodaje Kwieciński.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do 2022 r. Jej wartość to prawie 913 mln zł, a dofinansowania unijnego – prawie 776 mln zł.

Najważniejszą częścią inwestycji jest budowa tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Tunel pozwoli kierowcom przejechać pod Świną.

Zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. To tam znajduje się centrum miasta. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Między wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum.

Rusza gigantyczna inwestycja. Wkrótce powstanie spółka celowa CPK

Weszła w życie Specustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Port w gminie Baranów, niespełna 50 km od Warszawy, ma powstać za 10 lat i docelowo...

zobacz więcej

W 2007 roku polityczną deklarację o konieczności budowy tunelu złożył w Świnoujściu ówczesny premier Jarosław Kaczyński. Jednak po wygranych wyborach w 2007 roku rząd PO-PSL wstrzymał inwestycję. dopiero po 10 latach od pierwszej politycznej deklaracji Prawa i Sprawiedliwości, inwestycja wchodzi w fazę realizacji.

Konsorcjum włoskich firm, które wygrało przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu, ma już doświadczenie w prowadzeniu podobnych inwestycji m.in. w budowie tunelu kolejowego w Norwegii. Stała przeprawa połączy wyspy Uznam i Wolin. Jej długość wyniesie około 3,5 kilometra, a sam tunel pod dnem Świny będzie miał około 1,5 tysiąca metrów.

(fot. Materiały prasowe)

źródło:
Zobacz więcej