RAPORT

Pogarda

Netanjahu i Morawiecki: Określenie „polskie obozy śmierci” zdejmuje odpowiedzialność z Niemiec

Najnowsze

Popularne

„Zgadzamy się, że określenie »polskie obozy śmierci« jest niewłaściwie i jednocześnie zdejmuje odpowiedzialność z barków niemieckich” – czytamy w deklaracji podpisanej przez Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu. – Polska zawsze wyrażała głębokie zrozumienie znaczenia Holokaustu – dodał szef izraelskiego rządu.

„Żyd, który spotkał Niemca, był martwy. Spotykając Polaka, mógł przeżyć wojnę”

– Żyd, który spotkał Niemca na swojej drodze, przestawał żyć. A więc już nikomu nic nie powie, jego rodzina o niczym nie zaświadczy. A Żyd, który...

zobacz więcej

Premierzy podkreślają, że polski rząd na uchodźstwie próbował zatrzymać działania nazistów poprzez zwiększanie świadomości państw Zachodu.

Deklaracja potępia wszelkie przejawy przemocy wobec Żydów, popełnione przez Niemcy i ich sojuszników, jednocześnie wskazując na pozytywną rolę polskiego państwa podziemnego w procesie ratowania Żydów.

„Zdajemy sobie sprawę, że podziemie polskie stworzyło system pomocy i wsparcia dla Żydów a sądy skazywały za współpracę z Niemcami” – napisali premierzy Polski i Izraela.

Dokument zawiera również stwierdzenie, że oba rządy potępiają wszelkie formy antysemityzmu, ale i „popierają odrzucenie antypolskich i innych narodowych stereotypów”.

Deklaracja stwierdza, że więzi z Polską są ważne, podkreślając, że zachodzi bliska współpraca na arenie międzynarodowej, także na polu pamięci historycznej. Zaznacza się konieczność prowadzenia badań historycznych. Służyć ma im także grupa dedykowana dialogowi w sprawach związanych z Holocaustem. Premierzy podkreślili, że popierają wolność badań nad Holocaustem, a naukowcy nie powinni zostać pociągani do odpowiedzialności prawnej za wyniki swojej pracy.

Bezpośrednio po odczytaniu deklaracji premier Morawicki wygłosił komentarz do podpisanego dokumentu.

– Nikt się nie spodziewał takich sformułowań – skomentował Morawiecki zdania deklaracji wskazujące, że bardzo wielu Polaków ratowało Żydów, że państwo podziemne „pokazało, jak trzeba się zachować”.

Izraelski dziennik: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN

„Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o Holokauście, porzucając groźbę więzienia” – pisze w środę izraelski dziennik „Haaretz” w wydaniu...

zobacz więcej

Premier odnosił się także do samej ustawy o IPN ze stycznia br. Jego zdaniem, rozpoczęła ona szeroką, „szorstką dyskusję na wielu poziomach na całym świecie”. – Ustawa rozpoczęła proces przekształcania świadomości, podnoszenia wiedzy o losach Polaków – mówił.

– Ani Polacy, ani Polska, ani w najmniejszym stopniu naród polski nie ponoszą winy za niemiecki Holocaust, niemieckie piekło na ziemi polskiej. I właśnie po to było te 5 miesięcy – powiedział Morawiecki.

– Uświadomiliśmy w tylu zakątkach świata, że nie było polskiego gestapo, nie było polskich obozów śmierci, a za ratowanie współobywateli żydowskich była kara śmierci nie tylko dla tych którzy ratowali, ale dla całych rodzin, dla całych wiosek. I takich wiosek, spalonych brutalnie przez Niemców i ich kolaborantów, niezależnie od religii i światopoglądu, były dziesiątki, setki – dodał. Efekt podpisanej deklaracji określił jako „większy niż 5 superprodukcji kinowych”.

Morawiecki skrytykował też zaniedbania na polu polityki historycznej w czasach poprzednich rządów. Dodał, że będzie zabiegał o potępienie rzezi wołyńskiej. – To ludobójstwo nie zostało jeszcze odpowiednio nazwane, określone, zdefiniowane, i nasi wschodni sąsiedzi nie nadali temu aktowi historycznemu odpowiedniej rangi. My na pewno będziemy tak długo się o to upominać, aż zostanie to przyznane – powiedział premier.

– Pedagogika wstydu charakteryzowała politykę historyczną III RP – uważa Morawiecki. – To prawo powinno zostać przyjęte 29 lat temu – dodał. Zdaniem premiera, bez ustawy o IPN Angela Merkel nigdy nie powiedziałaby, że Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za II wojnę światową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej