RAPORT

Pogarda

Izraelski dziennik: Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o IPN (fot. PAP/Paweł Supernak)
Sejm przegłosował zmiany w ustawie o IPN (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

„Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o Holokauście, porzucając groźbę więzienia” – pisze w środę izraelski dziennik „Haaretz” w wydaniu online o skierowaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego do Sejmu nowelizacji ustawy o IPN.

Bronisław Wildstein o noweli ustawy o IPN: Sądzę, że to dobry ruch

– Wydaje mi się, że jest to działanie słuszne – powiedział o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej Bronisław Wildstein, publicysta i...

zobacz więcej

„Haaretz” odnotowuje, że nastąpiło to sześć miesięcy po uchwaleniu tej ustawy i „po miesiącach kontaktów w tej sprawie między rządami Izraela i Polski”. Podkreśla, że rząd w Warszawie chce znowelizować tę ustawę tak, aby nie narzucała ona kary więzienia za jej naruszenie.

Dziennik pisze, że uchwalenie ustawy o IPN „spowodowało kryzys w relacjach Polski z Izraelem i społecznością żydowską na całym świecie”. Przytacza wysuwane przeciwko ustawie argumenty, takie jak ten, że ogranicza ona „debatę o roli, jaką część Polaków odegrała w Holokauście”.

„Haaretz” zauważa również skierowanie ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym przez prezydenta Andrzeja Dudę, pisząc, że w praktyce oznaczało to zawieszenie jej stosowania do czasu orzeczenia TK.

Izraelski dziennik informuje, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich wezwało we wtorek polski Trybunał Konstytucyjny do odrzucenia ustawy o IPN. W opinii Stowarzyszenia ustawa „poważnie i nieproporcjonalnie” ogranicza wolność wypowiedzi, chronioną przez konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także przez konstytucję RP.

Stowarzyszenie podkreśla, że uznaje, iż Polacy byli ofiarami nazistowskiego reżimu i wyraża wdzięczność Polakom, którzy ryzykowali życiem, by ratować Żydów z Holokaustu.

Jednocześnie stwierdza, że „nie można ignorować faktu, iż niektórzy Polacy pomagali nazistom w ich akcjach mających na celu eksterminację narodu żydowskiego” i podkreśla, że nie można nakładać ograniczeń na swobodę wyrazu w odniesieniu do tej „drażliwej i bolesnej kwestii, która powinna być przedmiotem wolnej i nieograniczonej debaty publicznej i badań naukowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej