RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Skwer Polskich Dzieci w stolicy Nowej Zelandii

Dzieci z Pahiatua – grupa polonijna w Nowej Zelandii powstała głównie z polskich dzieci przybyłych 31 października 1944 roku do Wellington (fot. fb/I love Poland)

Rada Miasta Wellington podjęła decyzję, by nazwać część miasta skwerem Polskich Dzieci. Jest to upamiętnienie „dzieci z Pahiatua”, ofiar sowieckich wysiedleń, które przybyły do Nowej Zelandii w 1944 roku.

Premier Nowej Zelandii urodziła dziecko

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poinformowała w mediach społecznościowych, że urodziła swoje pierwsze dziecko – dziewczynkę. Ardern jest...

zobacz więcej

Podczas II wojny światowej do Nowej Zelandii przybyło 733 polskich dzieci i 105 polskich opiekunów. Większość z nich było sierotami, które straciły rodzinę po deportacji w głąb ZSRR.

Nowa Zelandia jako jeden z niewielu krajów wyraziła chęć pomocy po tym, jak Rząd RP na uchodźstwie zaapelował do Ligi Narodów o pomoc w znalezieniu schronienia dla polskich cywilów i dzieci.

Po tułaczce z żołnierzami armii Andersa dzieci odnalazły bezpieczne schronienie w obozie w Pahiatua, nazywanym „Małą Polską”. Wielu Polaków mieszka w Wellington do dziś.

Wellington to stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie.

źródło:
Zobacz więcej